40-lecie działalności charytatywnej na Morenie

Od czterech dekad wolontariusze niosą codzienną pomoc potrzebującym. Parafialny Zespół Caritas przypisany do parafii pw. Bożego Ciała jest najstarszą instytucją charytatywną działającą na terenie gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo.

Zespół skupia kilkunastu wolontariuszy, mieszkańców tejże dzielnicy. Początki działalności zespołu sięgają lat 80., czyli erygowania parafii na gdańskiej Morenie i rozpoczęcia prac budowlanych przy nowo powstającym kościele. – Wtedy to grupa kobiet – z inicjatywy pani Agnieszki Wysokińskiej i przy udziale pani Steni, pani Krystyny Siecińskiej i wielu innych pań oddanych lokalnej społeczności – skupiła się przy przygotowywaniu gorących posiłków dla budowniczych kościoła. Swoją pomoc, na prośbę ówczesnego proboszcza ks. Władysława Matysa, zaoferowały również pani Danuta Tomaszewska, pani Danuta Radziun i pani Halina Czernikowska – wylicza Halina Gostomska, od 5 lat przewodnicząca zespołu.

Międzynarodowe kontakty instytucji kościelnych wykorzystywane były w tamtych czasach dla pozyskiwania pomocy rzeczowej dla mieszkańców dzielnicy, zaś parafia pośredniczyła w przekazywaniu darów. – Szczególne zasługi w tym zakresie miała pani Tomaszewska, która koordynowała działanie magazynów, gdzie gromadzono dary zagraniczne – podkreśla H. Gostomska. – W oparciu o artykuły spożywcze gromadzone w magazynach i przy udziale ks. prał. Ireneusza Bradtkego, pana Kazimierza Wysokińskiego i pani D. Tomaszewskiej w Sopocie przy alei Niepodległości utworzono kuchnię charytatywną. Jej działalność położyła podwaliny pod istnienie diecezjalnej Caritas – dodaje.

Równolegle w 1984 r. wolontariuszki-mieszkanki Moreny sformalizowały swoją działalność przez powołanie zespołu charytatywnego Caritas przy parafii Bożego Ciała. Jego działalność ukierunkowano na organizowanie dystrybucji pozyskanej z zagranicy pomocy oraz codzienne przygotowywanie gorących posiłków dla potrzebujących mieszkańców dzielnicy. – Zespół rozwijał się w szczególności dzięki poświęceniu przewodniczącego zespołu pana Wysokińskiego, kierowcy pana Pawła Radaszewskiego, ucznia Mariusza Wasiluka, państwa Bulejów i wielu innych osób dobrej woli – wymienia pani Gostomska, starając się nie pominąć nikogo.

Jak podkreśla przewodnicząca PZC, punktem zwrotnym było przydzielenie na potrzeby zespołu pomieszczeń na zapleczu parafii, gdzie do dziś mieści się jego siedziba. – Umożliwiło to zorganizowanie stałej kuchni, biura, magazynu i sanitariatów. W kuchni przygotowywano i wydawano gorące śniadania przy szczególnym zaangażowaniu pani Barbary Klimkiewicz i pani Jadwigi Laskowskiej. Grono kierowców poszerzyło się o pana Mariana Derlatkę, pana Jana Rogałę i panią Katarzynę Bosak – mówi pani Halina. W miarę wzrostu zamożności społeczeństwa i postępujących zmian ustrojowych rolę zagranicznych darczyńców przejęli lokalni darczyńcy, wolontariusze i ofiarodawcy. Wraz z wejściem w życie w 2019 r. ustawy o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności artykuły spożywcze zaczęto pozyskiwać także w miejscowych marketach.

40-lecie działalności charytatywnej na Morenie   Zespół organizuje dla swoich podopiecznych wycieczki przybliżające historię Polski i jej kulturowe dziedzictwo. Materiały z archiwum

Pandemia Covid 19 przyniosła zespołowi nowe wyzwania, w tym konieczność zmiany charakteru działalności. – Obowiązek zachowania ścisłych rygorów sanitarnych spowodował, że wydawanie gorących posiłków zastąpiła codzienna dystrybucja artykułów spożywczych pozyskiwanych z marketów – wspomina H. Gostomska. Zespół do dziś organizuje codzienne wsparcie żywnościowe dla ok. 70 rodzin, które 2 razy w tygodniu otrzymują paczki. Poza tym zespół włącza się w ogólnopolskie działania Caritas, np. w zbiórkę żywności „Tak. Pomagam!”. Od kilku lat na wiosnę organizowana jest także akcja „Czysta Morena”, podczas której wolontariusze sprzątają teren przykościelny i niektóre części dzielnicy. Zespół organizuje ponadto dla swoich podopiecznych przybliżające historię Polski i jej kulturowe dziedzictwo wycieczki, które – dzięki dofinansowaniu rady dzielnicy – kosztują uczestników tylko 50 złotych.

– Budowanie relacji z potrzebującymi trwa nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Na przestrzeni swojej działalności nasz zespół wrósł na stałe w tkankę społeczną dzielnicy, stanowiąc ośrodek pomocy, wolontariatu i integracji lokalnej społeczności – zaznacza przewodnicząca zespołu. Dodaje również, że działalność zespołu jest możliwa dzięki wsparciu rady dzielnicy i spółdzielni, a także pana Piotra Dzika.

Zespół 40-lecie swojego istnienia celebrował 8 lutego podczas Eucharystii w kościele Bożego Ciała sprawowanej przez opiekuna i proboszcza parafii ks. Wojciecha Chistowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..