Od poniedziałku 10 lutego przy Dworcu Głównym można oglądać wystawę Karoliny Masłowskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku pt. "Żelazny Bastion Polskości. Polskie Koleje Państwowe w Wolnym Mieście Gdańsku".
W historycznym otoczeniu dworca w poniedziałkowy poranek wspominano losy kolejarzy, którzy przez lata walczyli o utrzymanie polskości na tych terenach. Wystawa stanowi swoistą podróż przez czas - od początków kolei w Gdańsku, trudne lata Wolnego Miasta Gdańska, przez heroiczną postawę polskich kolejarzy w czasie II wojny światowej, aż po wpływ kolei na rozwój regionu. Codzienna praca gdańskich kolejarzy do 1939 r. była nie tylko zawodowym obowiązkiem, ale także misją, dzięki której polska tożsamość przetrwała w niesprzyjających warunkach.
Podczas otwarcia głos zabrał dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Marek Szymaniak. - Ten żelazny bastion polskości to przede wszystkim ludzie, którzy ów bastion skupiony wokół Polskich Kolei Państwowych tworzyli. Nasza wystawa przypomina te postaci i chce współczesnemu pokoleniu pokazać osoby, dzięki którym w Gdańsku polskość ocalała i była pielęgnowana - mówił.
Otwarcie wystawy IPN o PKP w Wolnym Mieście GdańskuAutorka wystawy, Karolina Masłowska, podkreśliła znaczenie kolejarzy w historii regionu i przybliżyła uczestnikom wernisażu szczegółowe tematy prezentowane na ekspozycji. - Chciałam, żeby ta ekspozycja niosła wiedzę o tych zwykłych - niezwykłych ludziach, którzy byli nie tylko zawodowcami, ale też tworzyli w Wolnym Mieście Gdańsku żywą społecznością z różnymi aktywnościami. Wielu z nich zrzeszało się w organizacjach kulturalnych czy klubach sportowych jak Gedania. Mam nadzieję, że ich historią zainteresują się także młodzi ludzie - mówiła autorka plenerowej ekspozycji
Uczestnicy otwarcia wystawy nie kryli wzruszenia i uznania dla inicjatywy. - To niezwykle poruszająca opowieść o ludziach, którzy mieli odwagę walczyć o swoje przekonania. Wystawa jest bardzo dobrze przygotowana. Zdjęcia, opisy - wszystko to pozwala zanurzyć się w tamten czas i poczuć, jak wielkie znaczenie miała kolej dla polskiej społeczności w Gdańsku - mówił pan Marek, emerytowany kolejarz.
Wystawa IPN o PKP w Wolnym Mieście GdańskuWśród gości pojawiła się także młodzież szkolna, dla której historia polskich kolejarzy w Wolnym Mieście Gdańsku okazała się niezwykle inspirująca. - Nie zdawałem sobie sprawy, jak wielką rolę odgrywała kolej w zachowaniu polskiej tożsamości w Gdańsku. To naprawdę otwierające oczy doświadczenie - podkreślali uczniowie.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać historię niezłomnych kolejarzy przed budynek gdańskiego Dworca Głównego PKP. Ekspozycja będzie dostępna do końca lutego.