Mistrz barokowej palety

Herman Han (1580-1627/1628) był jednym z najwybitniejszych malarzy późnego manieryzmu i wczesnego baroku w Polsce. Artysta przez całe życie związany z Gdańskiem. 29 lutego 1580 r. został ochrzczony w bazylice Mariackiej.

Jego twórczość łączyła wpływy włoskie i niderlandzkie, a sam artysta odegrał kluczową rolę w rozwoju malarstwa sakralnego na Pomorzu. Han urodził się w ówczesnych podgdańskich Nowych Ogrodach (Neuss) jako syn holenderskiego malarza i już w młodości kształcił się w różnych ośrodkach artystycznych Europy. Do Gdańska przybył pod koniec XVI wieku i wkrótce zdobył renomę, zostając współzałożycielem cechu malarzy. W 1608 roku przeszedł z luteranizmu na katolicyzm, co otworzyło mu drogę do licznych zamówień kościelnych. Był związany z klasztorami cysterskimi w Pelplinie i Oliwie oraz z Bractwem Najświętszego Sakramentu przy kościele św. Brygidy w Gdańsku.

Jego najważniejsze dzieła to przede wszystkim obrazy ołtarzowe, których kompozycja łączyła elementy symboliki religijnej i politycznej. Najbardziej znana jest monumentalna "Koronacja Marii" dla cystersów pelplińskich (1623–1624), przedstawiająca hierarchię Kościoła i władzy świeckiej. Na obrazie znaleźli się papież Grzegorz XV, cesarz Ferdynand II oraz polscy magnaci, co miało podkreślić jedność chrześcijańskiego świata. Innym znanym dziełem jest "Pokłon pasterzy", wyróżniający się mistrzowskim operowaniem światłem, które nadaje scenie intymny, mistyczny charakter. Ważne miejsce w jego dorobku zajmują również malowidła historyczne, jak "Chrzest Subisława i fundacja klasztoru oliwskiego", podkreślające chrystianizację Pomorza.

Według legendy Han miał wizję podczas pracy nad "Koronacją Marii". Do jego warsztatu miał przybyć tajemniczy nieznajomy, który zapytał, czy wierzy, że jego talent pochodzi od Boga. Poruszony malarz dodał do dzieła postać młodego mężczyzny, uznawaną za jego autoportret.

Pod koniec życia Han osiedlił się w Chojnicach, gdzie zmarł między 20 grudnia 1627 a 7 lutego 1628 roku. Jego dorobek miał ogromny wpływ na kolejne pokolenia malarzy, a jego styl inspirował artystów zarówno na Pomorzu, jak i w Wielkopolsce. "Koronacja Marii" pozostaje jednym z najważniejszych dzieł polskiego baroku, świadczącym o kunszcie i intelektualnej głębi jego twórcy.


Więcej o wybitnym artyście i gdańszczaninie w numerze 8. "Gościa Gdańskiego" na 23 lutego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..