Do Gdańska przybył kard. Luis Antonio Tagle, by spotkać się z duchowieństwem i laikatem archidiecezji gdańskiej w roku 100-lecia lokalnego Kościoła. W czwartkowy wieczór w oliwskiej archikatedrze odbyło się pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań z księżmi. Filipiński duchowny mówił o autentyczności w pracy duszpasterskiej.
Przybyłych do najważniejszej świątyni archidiecezji kapłanów powitał metropolita gdański. – Nasz gość jest bardzo poszukiwanym kaznodzieją. Piękne są konferencje o charakterze teologiczno-duchowym, które głosi. Ma na swoim koncie kilka publikacji książkowych i artykułowych. Myślę, że ten dzisiejszy wieczór będzie dla nas ciekawym spotkaniem – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC.
Wielkopostną konferencję, skoncentrowaną na duszpasterskich wyzwaniach w głoszeniu Ewangelii kard. Tagle rozpoczął od poruszenia bardzo ważnej kwestii relacji kapłana z Bogiem. – To jest bardzo ważne wyzwanie dla nas: jak mówić o Bogu w dzisiejszym świecie? Czy komunikacja to jest pewna strategia, czy to jest metodologia? Eksperci mówią, że trzeba używać pewnych strategii i technik, aby mówić efektywnie, aby przykuć uwagę słuchaczy. Ale czy używając tych metod, nie manipulujemy ludźmi? – pytał kardynał. – Strategia i metody są ważne, ale o wiele ważniejsza jest relacja przymierza. My, którzy głosimy Boga, musimy mieć tę relację przymierza z Bogiem, który stał się człowiekiem. Aby mówić o Bogu, trzeba mieć żywą relację z Bogiem – zaznaczył filipiński duchowny.
Kardynał wyjaśniał także, że w głoszeniu Ewangelii ważne jest czerpanie z doświadczenia ludzi. Jako przykład podał samego Jezusa, który używał prostego słownictwa, opowiadał historie i przypowieści, aby Jego przekaz był dla słuchających Go zrozumiały i łatwiejszy do przyjęcia. – Moi drodzy bracia, myślę, że nasi wierni doskonale to wyczuwają, czy ksiądz, który głosi słowo, ma relację z Bogiem i czy jest dobry dla ludzi, czy ma z nimi relacje. To jest zaproszenie, abyśmy brali udział w cierpieniach, smutkach naszych bliźnich – podkreślił kard. Tagle.
Fragment konferencji kard. Tagle'a wygłoszonej do kapłanówW dalszej części swojego wystąpienia duchowny wyjaśniał, że wielkim wyzwaniem dla ewangelizatorów jest również bycie autentycznym i wiarygodnym. – Dzisiejszy świat potrzebuje głosicieli, którzy żyją głoszonym słowem. Ludzie potrzebują integralności, spójności i wiarygodności – zaznaczył. – Ksiądz, który mówi: „Przebaczajcie sobie nawzajem”, ale sam nie jest w stanie przebaczyć komuś z parafii, nie będzie miał autorytetu. Św. Jakub Apostoł napisał: „Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami (…)” (Jk 1,22). Możemy dodać: „Bądźmy wykonawcami słowa, a nie tylko tymi, którzy je głoszą”. Najlepsza proklamacja słowa jest przez czyny. Integralność: to, co głoszę, tym też żyję i to czynię – tłumaczył filipiński kardynał.
Duchowny poruszył także kwestię pokory w duszpasterskiej posłudze, zaznaczając, że źle przeżywane ambicje mogą być bardzo niszczycielskie dla kapłana i dla wspólnoty, do której jest posłany. Przykładem pokory dla księży ma być sam Chrystus. – On był tak bardzo pokorny, że podzielił się swoim autorytetem z prostymi uczniami – powiedział kard. Tagle. – Pokora eliminuje potrzebę, żeby ktoś nas rozpoznał jako ważnych. Kiedy patrzymy na Jezusa, to widzimy, że wielkość nie oznacza „iść w górę”, ale „pójść w dół jako sługa”. Pycha niszczy liderów wspólnot i wspólnoty. Pycha powoduje, że pyszni myślą, że są godni tego, żeby im służono, a nie, żeby to oni służyli. Pycha zaślepia liderów na ich własne słabości i na dobre cechy u innych. Wznosi mury zamiast budować mosty. Pycha stawia na ambicję, a nie na misję – dodał duchowny i przypomniał scenę z Ostatniej Wieczerzy. – To jest dla nas wyzwanie: ten, który służy, umywa stopy innym – podkreślił.
Kolejne spotkania dla księży odbędą się 7 i 8 marca o godz. 20 w archikatedrze oliwskiej. Kardynał Tagle będzie w nich kontynuował przewodnią myśl swoich wiekopostnych konferencji: „Pojednaj się z bratem swoim (Mt 5,24)”.
Kim jest filipiński duchowny? To proprefekt watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji, a także ceniony rekolekcjonista, który z pasją mówi o Ewangelii. Duchowny urodzony w 1957 r. w Manili na Filipinach jest postacią nietuzinkową. Od lat pełni kluczowe role w hierarchii kościelnej, łącząc tradycję z nowoczesnym podejściem do ewangelizacji. Żywo angażuje się w sprawy społeczne i dialog z różnymi grupami wiernych.
W latach 2011–2019 był arcybiskupem Manili i prymasem Filipin, a w 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go kardynałem. Jego podejście do ewangelizacji, oparte na szacunku i dialogu, zyskało uznanie w świecie. Przez swoją aktywność w mediach społecznościowych dociera do wiernych na całym globie, w tym także do osób młodych. Bardzo często mówi i pisze o potrzebie miłosierdzia i zrozumienia, próbując pokazać w ten sposób, że Kościół powinien być wspólnotą bliską ludziom i otwartą dla każdego.