Archikatedra oliwska wypełniła się 9 marca, w I niedzielę Wielkiego Postu, modlitwą, radością i wdzięcznością. Jubileuszowej Mszy św. dla diecezjalnych wolontariuszy przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Wizyta filipińskiego kardynała w Gdańsku była wyjątkowym wydarzeniem, które przyciągnęło liczne grono wolontariuszy, zwłaszcza z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, ale także z innych organizacji charytatywnych. Koncelebransami Eucharystii byli abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, oraz bp Wiesław Szlachetka, a także kapłani diecezjalni. Liturgia stała się nie tylko częścią obchodów Roku Jubileuszowego, ale także momentem głębokiej refleksji nad misją wolontariatu.
- Dziękujemy Bogu, który zgromadził nas jako jedną wspólnotę wiary - rozpoczął swoje rozważanie kard. Tagle. Wyraził wdzięczność za możliwość celebrowania Eucharystii w tym wyjątkowym czasie. - Przepraszam, niestety nie mówię po polsku. Nie jestem doskonały, dlatego proszę o wyrozumiałość - dodał z uśmiechem.
Jubileusz Wolontariatu - Msza św. w archikatedrze oliwskiej
Hierarcha odwołał się do Ewangelii o kuszeniu Jezusa na pustyni. - Niektórzy mogą być zdziwieni, że w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu słyszymy Ewangelię o kuszeniu Jezusa Chrystusa. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ pozwala nam lepiej poznać serce Jezusa i zrozumieć, jak odpowiadał na pokusy - wyjaśnił. Podkreślił, że to Duch Święty poprowadził Jezusa na pustynię, aby tam był kuszony. - Jezus reprezentował także lud Izraela, który przez 40 lat błąkał się po pustyni, zanim mógł wejść do Ziemi Obiecanej. Jezus, jako głowa nowego Izraela, również zmaga się z pokusami - mówił kardynał.
Szatan próbował nakłonić Jezusa do przyjęcia łatwiejszej drogi mesjanizmu - drogi potęgi i dominacji. - Szatan proponował magię, bogactwo i sławę. Były to bardzo atrakcyjne propozycje. Ale Jezus pozostał wierny swojej misji. Nie szukał popularności, lecz przyszedł, by wypełnić wolę Ojca - zaznaczył duchowny.
- Każdy z nas jest kuszony w podobny sposób. Stajemy przed wyborami - możemy wybrać łatwą drogę albo tę trudniejszą, ale zgodną z wolą Bożą - podkreślił. - Studenci mogą zastanawiać się, czy ciężko pracować, by zdać egzaminy, czy pójść na skróty i oszukiwać - dodał.
Jubileusz Wolontariatu - kard. Tagle, fragment homilii
Duchowny zachęcał wiernych, by spędzili Wielki Post na rozważaniu słowa Bożego. - Jeśli mamy czas na oglądanie filmów czy seriali, powinniśmy znaleźć jeszcze więcej czasu na lekturę Pisma Świętego. Gdy nasz umysł jest wypełniony słowem Bożym, wtedy mamy prawdziwą broń do walki z pokusami - mówił kardynał.
Na zakończenie homilii kard. Tagle podzielił się refleksją o wartości Biblii w życiu wierzących. - Jeśli wasi bliscy - dzieci, wnuki, przyjaciele - obchodzą urodziny lub inne ważne rocznice w czasie Wielkiego Postu, podarujcie im Biblię. To prezent, który przetrwa na zawsze. Nie będzie potrzeba kolejnego upominku w przyszłym roku, bo słowo Boże jest wieczne - powiedział z uśmiechem.
Jego słowa poruszyły wielu uczestników liturgii. - To było jak drogowskaz na mój Wielki Post - mówi pani Ania, wolontariuszka z Gdańska. - Zrozumiałam, że trzeba świadomie wybierać dobro, nawet jeśli wiąże się to z trudnościami. Jestem wdzięczna, że mogłam usłyszeć to przesłanie od kard. Tagle'a. Jego obecność tutaj to dla nas wielkie wyróżnienie - dodaje z entuzjazmem.
Po Mszy św. kardynał udzielił wolontariuszom specjalnego błogosławieństwa. Na pamiątkę wizyty wolontariusze Caritas Archidiecezji Gdańskiej wręczyli mu wyjątkowy upominek, wykonany przez ich podopiecznych. Jubileuszowa Eucharystia stała się dla wielu uczestników umocnieniem w wierze i motywacją do dalszej służby. - Ta Msza św. dodała mi sił, żeby iść dalej drogą wolontariatu - dzielenia się miłością i dobrem. Wielki Post to idealny czas, by przypomnieć sobie, po co to robimy. Dla Boga i dla ludzi - podsumował Michał, młody wolontariusz.