Tradycja, modlitwa i wyjątkowe inicjatywy - w Wielkim Poście wszystkie parafie archidiecezji gdańskiej zapraszają wiernych na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Są również wydarzenia pokutne, które mają wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.
W archikatedrze oliwskiej - głównej świątyni diecezji - odbywają się one dwa razy dziennie: rano o 8.30 i wieczorem o 17.30. O godz. 17 organizowana jest specjalna Droga Krzyżowa dla dzieci i ich rodziców, łącząca modlitwę z pieśniami pasyjnymi i refleksją nad męką Chrystusa. Uczestnictwo w tych nabożeństwach daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym.
Drogi Krzyżowe odprawiane są również w przestrzeni publicznej. W Gdyni i Gdańsku uliczne rozważania męki Pańskiej w Wielki Piątek gromadzą setki osób. Wyjątkowym miejscem modlitwy pozostaje Kalwaria Wejherowska, gdzie nabożeństwa odbywają się w każdy piątek Wielkiego Postu. Rozpoczynają się o godz. 14.30 Godzinkami o Męce Pańskiej, po których odprawiana jest Msza św. o godz. 15. Tradycyjne Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Misterników Kaszubskich zaplanowano na 13 i 18 kwietnia. Co roku przyciąga ono tysiące pielgrzymów.
Nowością jest Indywidualna Droga Krzyżowa, która wyruszy 28 marca o godz. 22 z parafii pw. św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu. Hasłem wydarzenia będzie "Miłosierdzie". Wierni przejdą ok. 20 km, odwiedzając kościoły w Przymorzu, Żabiance, Oliwie, Wrzeszczu i na Zaspie. Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału pieszo, przewidziano duchowe uczestnictwo poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, która potrwa przez całą noc.
Wielki Piątek - Krzyżu ŚwiętyW Wielki Piątek odbędzie się również Nocne Misterium Krzyża, organizowane już po raz 10. przez Bractwo św. Pawła. Procesja ruszy o 21.45 spod Bastionu św. Gertrudy i zakończy się po północy w bazylice Mariackiej. Wierni, ubrani w pokutne kaptury, będą nieść 6-metrowy krzyż przez centrum Gdańska, oświetlając drogę pochodniami. Inspiracją dla wydarzenia była hiszpańska tradycja Semana Santa.
Wierni poszukujący intensywniejszego duchowego przeżycia mogą wziąć udział w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych. 11 kwietnia na trasę "Pielgrzymi Nadziei" z Jastrzębiej Góry wyruszą uczestnicy 49-kilometrowej wędrówki brzegiem morza - od Jastrzębiej Góry przez Chłapowo, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę aż po Hel.
Inna trasa - o nazwie "Gdynia-Obłuże - Klifami i plażami" - przejdzie przez Gdynię, Mechelinki, Rewę, Rezerwat Beka, Rzucewo, Puck i Swarzewo. Finał dwóch innych EDK zaplanowano na Kalwarii Wejherowskiej - jedna z tras ruszy z Gdańska-Matemblewa, druga - z Gdyni-Redłowa.
W powiecie wejherowskim przewidziano 40-kilometrowe trasy z Kąpina do Kąpina. Jedna nosi nazwę "Piaśnicka - bł. Alicji Kotowskiej", druga - "Pełna Petarda ks. Jana Kaczkowskiego". 38 km liczyć będzie z kolei trasa z Gdańska-Osowy do Kielna.
Na wszystkie EDK można zapisywać się na stronie www.edk.org.pl. Każdy uczestnik otrzyma pakiet z rozważaniami oraz dostęp do aplikacji mobilnej.