Bp Przyborek: Życie każdego z nas jest darem Bożym przejdź do galerii

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie przewodniczył bp Piotr Przyborek.

4m 20s

Matemblewskie sanktuarium stało się - po raz kolejny - miejscem modlitwy tych, którym bliska jest idea pielęgnowania życia - od poczęcia do naturalnej śmieci. 

- Stało się już tradycją, że tego dnia gromadzimy się w matemblewskim sanktuarium, by w tym szczególnym miejscu - gdzie króluje Matka Boża Matemblewska, patronka i obrończyni życia oraz Matka Pięknej Miłości - zanosić nasze modlitwy. Z woli św. Jana Pawła II ta uroczystość obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia oraz dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Dziękuję wszystkim, którzy włączą się w tę modlitwę - mówił ks. Andrzej Pradela, kustosz sanktuarium.

W homilii bp Przyborek przypomniał, że Dzień Świętości Życia to okazja, by podziękować Bogu za dar naszego istnienia. - Troszczymy się o życie poczęte, jeszcze nienarodzone, dbamy o innych, ale warto również przypomnieć sobie, że nasze własne życie ma sens, jest chciane przez Boga i otoczone Jego miłością. Wdzięczni za ten dar, uczestniczymy w Najświętszej Ofierze, by godnie przeżywać łaski, które otrzymujemy - mówił.

Fragment homilii bp. Piotra Przyborka
Justyna Liptak /Foto Gość

- W wyznaniu wiary mówimy: "Za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem". Te słowa najlepiej oddają istotę tego święta. To dzięki mocy Ducha Świętego Syn Boży stał się człowiekiem i zamieszkał między nami. To tak wielka uroczystość, że pomimo Wielkiego Postu śpiewamy "Chwała na wysokości Bogu". To wydarzenie zmieniło historię świata: spełniło się proroctwo Izajasza, wypełniła się obietnica - Bóg zamieszkał między nami jako Emmanuel - podkreślił.

Dodał, że od momentu zwiastowania wszystko nabrało nowego sensu. - Bóg stał się człowiekiem w łonie Maryi Dziewicy i w ten sposób wszedł w nasz ludzki świat, przechodząc drogę każdego człowieka: od poczęcia, przez narodziny, aż po śmierć i zmartwychwstanie. Ta tajemnica wcielenia przypomina nam o wielkiej wartości życia i o tym, że życie każdego z nas jest darem Bożym. To dzień wielkiej radości, bo oto zaczyna się nowa era - era zbawienia. Kościół w tym wydarzeniu widzi swój początek, bo Bóg nie mieszka jedynie w świątyni uczynionej ludzką ręką, ale w sercach swojego ludu. Jezus powiedział: "Zburzcie tę świątynię, a ja w trzy dni ją odbuduję", odnosząc się do świątyni swojego ciała, które po zmartwychwstaniu stało się fundamentem naszej wiary - mówił bp Przyborek.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego - wprowadzenie
Justyna Liptak /Foto Gość

- Wspominając zwiastowanie, patrzymy na modlitwę, która towarzyszy nam codziennie - "Zdrowaś Maryjo". Słowa anioła "Raduj się, Maryjo" to echo proroctwa Sofoniasza: "Raduj się, Córko Syjonu, bo Pan jest z tobą". Maryja, choć zmieszana, odpowiada na wezwanie anioła z radością i zawierzeniem. Jej "fiat" - "niech mi się stanie według Twego słowa" - otwiera drogę do zbawienia całej ludzkości. Patrząc na historię zbawienia, cofamy się do samego początku. Jezus narodził się w Betlejem, ale począł się w łonie Maryi dziewięć miesięcy wcześniej. A jeszcze wcześniej Bóg przygotowywał Ją do tej misji, zachowując od grzechu pierworodnego. Historia zbawienia sięga jeszcze dalej - do wiecznego zamysłu Boga, który zna nas i kocha od zawsze - podkreślił.

- Dzień Świętości Życia przypomina nam, że jesteśmy chciani, kochani i powołani do wieczności. Pan Bóg nie tylko dał nam życie, ale pragnie, byśmy żyli z Nim na wieki. To wielka radość i nadzieja, która rozświetla ciemność świata. Bóg jest z nami, Emmanuel - oto najważniejsze przesłanie tego święta - zakończył biskup.

Obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego - fragment
Justyna Liptak /Foto Gość

Po homilii odbył się obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, któremu przewodniczył ks. Wojciech Klawikowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin AG. W obrzędzie wzięło udział kilkanaście osób. Istotą tej adopcji jest objęcie modlitewną opieką wiadomego Bogu dziecka, które jest zagrożone śmiercią z różnych przyczyn. Duchowa adopcja polega na codziennym odmawianiu w intencji jednego dziecka dziesiątki Różańca wraz ze specjalną dodatkową modlitwą przez 9 miesięcy. Ponadto można do tego dodać dowolne praktyki pobożnościowe i ascetyczne w intencji adoptowanego dziecka.

W trakcie uroczystości można było wysłuchać Akatystu ku czci Bogurodzicy Dziewicy w wykonaniu alumnów Gdańskiego Seminarium Duchownego.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5