Blisko 40 rodziców księży oraz kleryków związanych z Gdańskim Seminarium Duchownym spotkało się w niedzielę 30 marca na szczególnym dniu skupienia.
Wielkopostne wydarzenie, które stało się już stałą tradycją, było okazją do pogłębionej modlitwy, refleksji oraz wzmacniania wspólnoty rodzin osób powołanych. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa: „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Uczestnicy skupili się wokół głębokiego znaczenia tych słów, zgłębiając osobistą relację z Bogiem i modląc się za powołanych oraz za nowe powołania do kapłaństwa.
Dzień rozpoczął się od wspólnej modlitwy oraz konferencji. Ksiądz Krzysztof Szerszeń, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego mówi, że to ważny czas. - To spotkanie pomaga spojrzeć na powołanie kapłańskie w szerszym kontekście rodzinnym i duchowym. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jak istotne jest wsparcie rodziny, która współuczestniczy duchowo w powołaniu swojego dziecka - mówi ks. Szerszeń.
Po konferencji rodzice mieli możliwość rozmowy z abp. Tadeuszem Wojdą, metropolitą gdańskim, który spotkał się z nimi w pocysterskim refektarzu. Był to czas nie tylko serdecznych rozmów, ale również wzajemnego wsparcia.
Punktem kulminacyjnym była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz rektor GSD. Całość zakończyła się wspólnym nabożeństwem Gorzkich Żali, co pozwoliło uczestnikom na przeżycie czasu Wielkiego Postu.
- Zawsze chętnie uczestniczę w tych spotkaniach. To dla mnie czas wyjątkowego duchowego wsparcia - przyznaje pani Iwona Tarczyńska, mama ks. Mateusza obchodzącego w tym roku 10. rocznicę święceń kapłańskich. - Tutaj naprawdę można poczuć się częścią wspólnoty, która modli się za nasze dzieci, ale także za nowe powołania. Każde takie spotkanie to dla mnie nowe odkrycia i refleksje - dodaje.
Podczas dnia skupienia ważne były także świadectwa rodziców. - Słuchając historii innych rodzin widzimy, jak podobne bywają nasze doświadczenia i jak ważna jest wzajemna modlitwa i wsparcie - mówili rodzice ks. Wojciecha Michalskiego. - Dla nas te spotkania są niezwykle budujące, dodają nam sił, umacniają wiarę i dają poczucie, że nie jesteśmy sami w naszych troskach i radościach związanych z kapłańskim powołaniem naszych dzieci.
Rodzice przyznają, że choć decyzja dzieci o drodze kapłańskiej dla niektórych matek i ojców była trudna, to dni skupienia pomagają wszystkim odnaleźć pokój serca oraz wzajemne wsparcie. Regularne spotkania, odbywające się dwa razy w roku - w Wielkim Poście oraz Adwencie - stały się ważnym elementem integracji rodzin powołanych i budowania silnej wspólnoty duchowej wokół gdańskiego seminarium.