Festiwal pieśni pasyjnej

W sobotę 5 kwietnia odbędzie się XVII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie. W tegorocznej edycji zmierzy się 19 chórów.

Od 2007 roku Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej, inicjatywa realizowana przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz parafię pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie, gromadzi wielu entuzjastów muzyki sakralnej. Podczas 17. edycji scenę opanowało około 250 chórów i zespołów z całej Polski, prezentujących różnorodne pieśni wielkopostne - zarówno utwory o głęboko zakorzenionej tradycji, jak i kompozycje współczesnych artystów, w tym wybitnego pomorskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego. Pieśni pasyjne, których początki sięgają średniowiecza, to tradycyjne utwory pobudzające do zadumy, opisujące życie oraz śmierć Chrystusa na krzyżu.

W tym roku utworem przewodnim festiwalu jest Hymn "Vexilla Regis", będący jednym z najważniejszych hymnów łacińskich. Autorem słów jest wczesnośredniowieczny biskup katolicki i poeta łaciński Wenancjusz Fortunat, biskup Poitiers. Hymn został po raz pierwszy wykonany podczas procesji 19 listopada 569 roku, kiedy to relikwia Prawdziwego Krzyża została wysłana przez bizantyjskiego cesarza Justyna II na prośbę królowej Franków, św. Radegundy (małżonki Chlotara I), do ufundowanego przez nią klasztoru Świętego Krzyża w Poitiers.

Początkowo hymn ten był elementem Mszału Rzymskiego odprawianego w Wielki Piątek, podczas którego Najświętszy Sakrament był procesyjnie przenoszony z repozytorium do ołtarza. Obecnie stanowi on głównie część oficjum z Brewiarza Rzymskiego – wykonywanego w nieszpory, rozpoczynając od soboty poprzedzającej Pasję niedzielną, aż do Wielkiego Czwartku oraz podczas nieszporów obchodów święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Przed Soborem Watykańskim II hymn znajdował się również w brewiarzu na święto Znalezienia Krzyża Pańskiego, które obecnie nie jest już obchodzone.

W zmaganiach zmierzą się muzycy z archidiecezji gdańskiej: Chór Viola, Schola Padre Pio, Chór mieszany Cantores Veiherovienses, Oliwski Chór Kameralny "Remedium", Żeński Chór Kameralny Cantate Corde, Albertjana Schola i Zespół Aurora Voces z Gdańska. Wystąpią też chóry z dal­szych zakątków Polski m.in.: z Poznania, Wągrowca i Józefowa.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę 5 kwietnia w godz. 9-15. O 17 wierni zaproszeni są na Eucharystię, po której odbędzie się uroczysta gala z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Na zakończenie wystąpią laureaci konkursu.

Festiwal pieśni pasyjnej   Szczegółowy program wydarzenia. Materiały prasowe organizatora

Wstęp na prze­słuchania koncertowe, jak i na koncert finałowy zwycięskich chórów jest wolny. Festiwal od­będzie się w kościele parafial­nym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie przy ul. Jeziornej 6.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..