W piątkowe popołudnie 4 kwietnia w Gdańsku odbyła się Droga Krzyżowa, dedykowana ludziom pracy. Modlitwa zgromadziła pracowników różnych branż, związkowców, przedstawicieli lokalnych władz oraz mieszkańców miasta, którzy wspólnie przeszli ulicami historycznej kolebki Solidarności.
Było to drugie takie nabożeństwo w Gdańsku, a jego tegoroczna edycja nabrała wyjątkowego wymiaru – odbywała się w 45. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność", łącząc tradycję religijną z dziedzictwem walki o prawa pracownicze. Hasło przewodnie brzmiało: "Za Chrystusem z nadzieją w sercu".
Droga Krzyżowa zgromadziła kilkuset wiernych. Rozpoczęła się w bazylice św. Brygidy - duchowym centrum Solidarności - bezpośrednio po Mszy św. procesja przeszła przez historyczne miejsca Gdańska: minęła bramę Stoczni Gdańskiej i Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, a następnie ruszyła ulicami Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Hucisko, Nowe Ogrody i Kartuską, by dotrzeć do parafii pw. św. Franciszka w Gdańsku-Siedlcach.
Na liczącej 5 km trasie krzyż nieśli przedstawiciele różnych grup zawodowych, w tym członkowie Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", stoczniowcy, kolejarze, portowcy, gdańscy radni, pracownicy oświaty i służby zdrowia, a także ministranci i siostry zakonne.
Modlitwa zakończyła się przy parafii św. Franciszka z Asyżu pod krzyżem "Zło Dobrem Zwyciężaj". To miejsce ma szczególne znaczenie dla pamięci o bł. Jerzym Popiełuszce. Od dziesięciu lat znajdują się tam jego relikwie, a rok później parafia przyjęła krzyż z grobu kapłana, opatrzony słowami z Listu do Rzymian - tak bliskimi jego misji.