W Gdańskim Seminarium Duchownym trwają zmagania ministrantów i lektorów w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Służby Liturgicznej. Mszę św. dla kilkudziesięciu uczestników sprawował bp Piotr Przyborek.
Za organizację tegorocznej edycji konkursu odpowiada zespół księży z Duszpasterstwa Służby Liturgicznej AG. Hasłem przewodnim są słowa: „Ogłaszam rok łaski od Pana” (por. Łk 4,19), które nawiązują do całościowego nauczania płynącego z dzieł św. Łukasza – Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. Te dwie biblijne księgi tworzą zakres materiału konkursowego. Zmagania odbywają się w dwóch kategoriach: ministrant (do VII klasy szkoły podstawowej włącznie) i lektor (od VIII klasy do studentów). Honorowy patronat nad konkursem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W piątek 25 kwietnia odbył się pisemny etap finałowych zmagań. Potem uczestnicy i ich opiekunowie, którzy przyjechali do Gdańska z całej Polski, zostali zaproszeni do zwiedzania archikatedry oliwskiej. Spotkał się z nimi również bp Przyborek, który przewodniczył Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. – Jesteśmy tutaj z tego powodu, żeby Biblię zbadać, żeby ją po prostu poznać i żeby na jej temat zdobyć wiedzę. Ta wiedza prowadzi do tego, żeby słowo Boże zakorzeniło się w naszych sercach i żeby było pokarmem, który prowadzi nas przez całe życie. To jest chyba najbardziej istotne, bo przecież to słowo jest natchnione przez Ducha Świętego – mówił biskup biblista.
Pasterz nawiązał również do fragmentu Ewangelii wg św. Jana, mówiącego o cudownym połowie ryb, jakiego doświadczyli Apostołowie po zmartwychwstaniu. – Kiedy Pan Jezus zmartwychwstały pojawia się nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, natychmiast wschodzi słońce. Kiedy przychodzi poranek, to jest tam Pan Jezus. Były ciemności nocy, oni sobie nie radzili, ale przychodzi Pan Jezus. Kiedy On się pojawia, to nagle wszystko rozświetla się i wszystko zupełnie inaczej wygląda! Potrzebujemy takiego rozświetlenia na różnych etapach naszego życia – podkreślił bp Przyborek.
Kaznodzieja zwrócił także uwagę na to, że uczniowie rozpoznali Chrystusa dzięki temu, że On w spotkaniach z nimi po swoim zmartwychwstaniu nawiązywał do wydarzeń, które były głęboko wyryte w ich sercach. – Przypominacie sobie ten moment, kiedy Pan Jezus ich powołał? Było właśnie tak samo – przyszedł na brzeg jeziora, zobaczył, że całą noc bezskutecznie łowili ryby, i kazał im wypłynąć ponownie. Wypłynęli, złowili mnóstwo ryb i wtedy Piotr przypadł do stóp Pana Jezusa i powiedział: „Odejdź ode mnie, bo jestem człowiekiem grzesznym”. I to jest niesamowite! Ta pamięć tego sprawiła, że człowiek rozpoznał Pana Jezusa – zaznaczył pasterz. – Myślę, że to też jest ćwiczenie dla nas. Warto w sercu chować te dobre wydarzenia, które miały miejsce w moim życiu. To doświadczenie Pana Boga. Czasem będą w życiu takie ciemności, różne trudy, różne doświadczenia. I wtedy będziesz sobie przypominać te momenty, które Pan Bóg szczególnie rozświetlił światłem swojej obecności – dodał bp Przyborek.
W sobotę, przed ustnym finałem, uczestnicy konkursu celebrowali Mszę św. w bazylice Mariackiej i zwiedzali Gdańsk.