Z okazji 35-lecia gdańskiej Caritas przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Pruszczu Gdańskim została otwarta pierwsza lodówka społeczna w ramach projektu "Serce w słoiku".
W Pruszczu Gdańskim zainaugurowano niezwykły projekt "Serce w słoiku" - nową inicjatywę Caritas Archidiecezji Gdańskiej, która w sposób nowoczesny i odpowiedzialny łączy troskę o drugiego człowieka z troską o środowisko naturalne. Wydarzenie to było nie tylko okazją do zaprezentowania projektu, ale także refleksją nad 35-letnią historią działalności Caritas w naszej diecezji.
Projekt "Serce w słoiku" opiera się na trzech fundamentach: wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, recyklingu i przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Lodówki społeczne, które zasilane są energią słoneczną dzięki panelom fotowoltaicznym, mają stać się miejscem wymiany posiłków - każdy może tam zostawić jedzenie lub z niego skorzystać. Posiłki będą pakowane w szklane słoiki, dostarczone przez mieszkańców, odpowiednio sterylizowane i ponownie używane.
Ks. Andrzej Wiecki o projekcie "Serce w słoiku".- Ta lodówka nie jest własnością Caritas. Jest lodówką wszystkich - tych, którzy potrzebują pomocy, i tych, którzy chcą się dzielić - podkreślał podczas inauguracji ks. Andrzej Wiecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
W ramach projektu powstanie 35 lodówek społecznych - po jednej na każdy rok działalności Caritas. Najpierw trafią do mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do pomocy bywa ograniczony. Placówki Caritas oraz parafialne zespoły będą odpowiedzialne za ich czystość i zaopatrzenie, ale do współpracy zaproszono wszystkich ludzi dobrej woli.
Caritas Archidiecezji Gdańskiej została powołana 35 lat temu, kontynuując dzieło wcześniej istniejącej komisji charytatywnej. Jednak - jak przypomina ks. Wiecki - idea niesienia pomocy jest znacznie starsza. - Dzieło pomocy wpisane jest w nauczanie Pana Jezusa i od ponad 2000 lat Kościół stara się je kontynuować, na miarę swoich możliwości. To wolontariusze od 35 lat docierają z pomocą do najbardziej potrzebujących. Co piękne, wielu naszych podopiecznych po otrzymaniu wsparcia staje się wolontariuszami - wyjaśnia.
Dyrektor gdańskiej Caritas, nawiązując do nauczania papieża Franciszka, podkreśla, że należy mieć otwarte serca i oczy na potrzeby drugiego człowieka. - Czasami mamy taką zdolność pomijania, chcemy pomagać tylko tym, którym się po ludzku trochę opłaca, albo tym, którzy myślą podobnie jak my. To może być takie zawężenie misji pomocy. W Caritas chcemy uczyć się od siebie nawzajem pomagać każdemu człowiekowi, który tej pomocy potrzebuje, pomagać w sposób mądry. Myślę, że papież Franciszek pokazał nam, jak to robić - zaznaczył ks. Wiecki.
Małgorzata Niemkiewicz z Caritas AG o historii Caritas AG.Projekt "Serce w słoiku" doskonale wpisuje się w to przesłanie, łącząc pomoc materialną z budowaniem wspólnoty i odpowiedzialności za świat stworzony.
Caritas Archidiecezji Gdańskiej to dziś rozbudowana sieć pomocy, obejmująca domy pomocy społecznej, ośrodki wsparcia dziennego, warsztaty terapii zajęciowej, placówki dla osób bezdomnych, jadłodajnie i liczne programy pomocowe. - Inspiracją dla naszych działań są uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Pomoc materialna jest ważna, ale równie istotne jest duchowe wsparcie i budowanie kultury pomocy wśród dzieci i młodzieży. Szczególną dumą napawają szkolne koła Caritas, które licznie rozwijają się w szkołach, a nawet przedszkolach, ucząc dzieci od najmłodszych lat wrażliwości na potrzeby innych - dodaje ks. Wiecki.
Ważnym aspektem nowej inicjatywy jest ochrona środowiska. Jak przypomniał bp Wiesław Szlachetka, który poświęcił pierwszą lodówkę, marnotrawstwo żywności to jeden z głównych problemów krajów rozwiniętych. - Papież Franciszek w encyklice Laudato sì zwrócił uwagę na konieczność troski o stworzenie oraz ograniczanie marnowania żywności. W parze z konsumpcjonizmem idzie dziś ogromne marnotrawstwo: jedna trzecia produkowanej na świecie żywności trafia na śmietnik. Papież Franciszek uczy nas, że wyrzucona żywność to jedzenie niejako skradzione ze stołów ubogich. Marnowana żywność to zmarnowane praca, woda, energia, zasoby naturalne - zaznaczył bp Szlachetka. - Wszystkie te fakty pokazują, jak pilne jest "nawrócenie ekologiczne", o którym mówił papież Franciszek - zmiana świadomości i praktyk w kierunku szacunku dla darów, jakie otrzymujemy. Dlatego inicjatywy takie jak "Serce w słoiku" są tak potrzebne i cenne. Odpowiadają one na konkretne potrzeby: ograniczają marnowanie żywności, pomagają ubogim i uczą nas wszystkich odpowiedzialności za świat, który został nam powierzony - wyjaśnił.
Projekt zakłada nie tylko korzystanie z energii odnawialnej, ale także działania związane z przedłużaniem trwałości żywności poprzez pasteryzację i dystrybucję w słoikach, ograniczając odpady i wspierając ideę "zero waste".
Jak przypomniała Małgorzata Niemkiewicz z Caritas AG, historia instytucji od zawsze była związana z jedzeniem. - Zaczęło się od rozdawania paczek żywnościowych w czasie kryzysu na początku lat 90. Dziś karmimy w placówkach, na spotkaniach, przy okazji świąt, a teraz wychodzimy z jedzeniem na zewnątrz, by łączyć ludzi poprzez wspólny stół. To właśnie jedzenie - podstawowa potrzeba każdego człowieka - staje się pomostem między darczyńcą a potrzebującym, a "Serce w słoiku" jest symbolem tej wspólnoty - podkreśla.
Poświęcenie lodówki społecznej w ramach projektu Caritas "Serce w słoiku".Caritas Archidiecezji Gdańskiej zaprasza wszystkich do włączenia się w projekt. Można oddać słoiki, dzielić się jedzeniem, zaangażować się jako wolontariusz lub po prostu wesprzeć ideę szerzenia miłości i pomocy. - Chcemy, by "Serce w słoiku" stało się symbolem dzielenia się tym, co mamy najlepszego. Bo w każdym geście dzielenia się żywnością kryje się coś więcej - prawdziwe serce - podsumowuje ks. Wiecki.