Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Służby Liturgicznej w Gdańsku przeszedł do historii. W sobotę 26 kwietnia wyłoniono zwycięzców - najlepszy ministrant i lektor pojadą na pielgrzymkę do Rzymu.
Choć emocje już opadły, radość i satysfakcja pozostają. W historycznym refektarzu w krużgankach pocysterskich archikatedry oliwskiej zakończył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Służby Liturgicznej. W scenerii pełnej majestatu i historii niemal 80 ministrantów i lektorów z całej Polski spotkało się na finałowej rozgrywce. Po 5 zwycięzców w kategoriach ministrant i lektor zmierzyło się z wymagającymi pytaniami opartymi na Ewangelii według św. Łukasza oraz Dziejach Apostolskich. Najlepsi walczyli nie tylko nagrody, ale i szansę na wyjątkową pielgrzymkę do Rzymu.
Ostateczne wyniki prezentują się następująco:
W kategorii lektorzy:
Miejsce 1.: Dawid Czyżyk (LSO Diecezji Rzeszowskiej)
Miejsce 2.: Jan Kościółek (LSO Diecezji Rzeszowskiej)
Miejsce 3.: Tadeusz Przybycień (LSO Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
W kategorii ministranci:
Miejsce 1.: Paweł Homa (LSO Diecezji Rzeszowskiej)
Miejsce 2.: Ignacy Petela (LSO Archidiecezji Katowickiej)
Miejsce 3.: Jakub Pałys (LSO Diecezji Rzeszowskiej)
Rywalizacja w obu kategoriach była niezwykle zacięta. Zarówno wśród ministrantów, jak i lektorów potrzebne były emocjonujące dogrywki, aby wyłonić ostatecznych finalistów. W dużym skupieniu i ciszy sali walka o miejsca na podium rozgorzała na nowo. Każde pytanie było zaproszeniem do głębszego wejścia w tajemnice słowa Bożego.
Ogólnopolski Konkurs Biblijny - cz. 1
- Ten konkurs był dla mnie czymś więcej niż rywalizacją. To był czas pogłębienia mojej relacji z Bogiem przez słowo. Wziąłem udział w rywalizacji, bo interesuję się Pismem Świętym - ono mnie prowadzi. A służba przy ołtarzu uczy odpowiedzialności i porządku - mówi Paweł, ministrant.
Finałowy dzień rozpoczął się od Mszy św. w monumentalnej bazylice Mariackiej w sercu Gdańska. Po niej uczestnicy mogli zwiedzać zabytki, podziwiali piękno architektury i historię miasta. W piątek rozegrano pisemny etap konkursu, który wyłonił ścisłą czołówkę do sobotniego finału ustnego.
- Dla mnie to był niesamowity czas. Mogłem nie tylko sprawdzić wiedzę, ale poznać wielu ludzi, którzy tak jak ja żyją Ewangelią. Jestem lektorem i każde czytanie słowa Bożego przy ołtarzu przypomina mi, jak ważna jest nasza misja w Kościele - podkreśla Jan.
Ogólnopolski Konkurs Biblijny - cz. 2
Ks. Jakub Wojewódka, jeden z jurorów, komentując finał, zwrócił uwagę na wysoki poziom przygotowania uczestników. - Etap ustny był wymagający. Młodzi mieli przed sobą Pismo Święte i pięć kopert z zadaniami. Ich wiedza, dojrzałość i głęboka refleksja były imponujące. W dogrywce szczególnie musieli się wykazać znakomitą znajomością tekstów. Myślę, że każdy z uczestników wyjedzie stąd bogatszy o doświadczenie. Na pamiątkę zabiera dyplom i wyjątkowe wydawnictwo biblijne - pismo "Galilea" - mówi.
Ks. Adam Dzionk, archidiecezjalny opiekun Służby Liturgicznej, dodaje: - Choć finał się zakończył, wierzę, że dla tych młodych życie słowem Bożym dopiero się zaczyna. Cieszymy się z każdego uczestnika, bo to świadczy o sile Kościoła młodych ludzi. Praca, którą wykonali, i świadectwo, jakie dali, to prawdziwa nadzieja.
Wydarzenie odbywało się pod hasłem: "Ogłaszam rok łaski od Pana" (por. Łk 4,19), idealnie wpisując się w jubileusz 100-lecia archidiecezji gdańskiej. Patronat honorowy objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Patronem medialnym był "Gość Niedzielny".