Policja w służbie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości przejdź do galerii

Na terenie koszar Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku-Złotej Karczmie odbyło się sympozjum naukowo-pastoralne pt. "Policja Polska: przeszłość - teraźniejszość - przyszłość". Spotkanie zgromadziło przedstawicieli komend, duszpasterzy oraz gości, którzy wspólnie pochyli się nad historycznym i duchowym wymiarem służby policyjnej.

Justyna Liptak Justyna Liptak

|

GOSC.PL

dodane 08.05.2025 09:33

Sympozjum było okazją do uczczenia kilku istotnych rocznic: 35-lecia NSZZ Policjantów, 35. rocznicy poświęcenia kaplicy policyjnej w Gdańsku, 85. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 100-lecia Policji Kobiecej. Wydarzenie objęte zostało patronatem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy oraz komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku insp. Bogusława Ziemby.

To właśnie komendant Ziemba podkreślał znaczenie duchowego wymiaru służby policyjnej. - Dzisiejszy dzień chcemy poświęcić naszej integracji policyjnej w kontekście duchowym, bo to również trzeba celebrować - zaznaczył. Zwrócił uwagę, jak napięty rytm życia i pracy funkcjonariuszy utrudnia takie spotkania, ale podkreślił ich ogromną wartość. - Każdy z nas, pracując w swojej komendzie, ma bezpośredni kontakt z kapelanem, ale takich możliwości spotkania się w szerszym gronie po prostu nam często brakuje - zaznaczył.

Bp Wiesław Szlachetka do pomorskich policjantów.
Justyna Liptak /Foto Gość

 

Nawiązał również do znaczenia rocznic, które towarzyszyły sympozjum, w tym szczególnego miejsca kaplicy policyjnej w Gdańsku - pierwszej takiej w kraju - która od 35 lat pozostaje duchowym centrum formacji. Podkreślił, że coroczna Msza św. w ostatnią niedzielę sierpnia to wyraz nie tylko pamięci, ale i ciągłości tradycji.

Insp. Ziemba mówił również o roli związków zawodowych, które od 35 lat wspierają funkcjonariuszy, stając się realnym głosem policjantów. - To bardzo ważne, że zostały utworzone i wspomagają kierownictwo, policjantów, a także pracowników cywilnych. W wielu sytuacjach są nieocenione - zapewnił.

Szczególne słowa uznania komendant skierował do kobiet służących w policji, przypominając o 100-leciu istnienia Policji Kobiecej. - Dziś formacja policyjna jest niemal kobietą - ponad 20 tys. pań służy w policji, zajmując również najwyższe stanowiska. Przykładem jest insp. Anna Kos, moja zastępczyni kierująca służbą prewencyjną, przez lata uważaną za typowo męską domenę - podkreślił.

Bp Wiesław Szlachetka nadał sympozjum głęboko duchowy ton, przywołując etymologię słowa "policja", które wywodzi się od greckiego politeia, oznaczającego wspólnotę obywatelską. - Policja ma za zadanie stać na straży tego, by społeczeństwo zachowywało się po obywatelsku. Jest z ustanowienia Bożego - to ważna prawda, która powinna nam przyświecać - mówił.

Zwrócił uwagę na rolę sumienia jako pierwotnego źródła prawa w sercu człowieka. - Sumienie to głos Boga, który nas osądza, nagradza radością, ale i ostrzega. Policja ma przypominać o tym głosie, ma go strzec i być jego zewnętrznym wyrazem. Dziękuję za waszą służbę. Jesteście głosem Boga, który czasami napomina, ale również broni - zawsze w imię dobra wspólnego - podkreślił.

Podziękowania kapelanom za ich codzienną obecność i wsparcie duchowe dla funkcjonariuszy.
Justyna Liptak /Foto Gość

 

Po wystąpieniach oficjalnych rozpoczęła się część merytoryczna sympozjum. Program obejmował wykłady m.in. ks. Bogusława Głodowskiego na temat historii kaplicy policyjnej i duszpasterstwa w policji, Hanny Śliwy-Wielesiuk o zbrodni katyńskiej, a także prelekcję Doroty Mularczyk oraz jej córki Karoliny Wiercińskiej o przemianach społeczno-politycznych i ich wpływie na życie rodzin policyjnych. O międzynarodowej współpracy policji mówił gen. insp. w st. spocz. Krzysztof Gajewski.

Zwieńczeniem wydarzenia była panelowa dyskusja, której tematem przewodnim była przyszłość policji w kontekście etyki zawodowej, patriotyzmu, roli duszpasterstwa i standardów społecznych. Towarzyszyła jej wystawa fotograficzna, ukazująca działalność duszpasterstwa policyjnego.

Spotkanie było ważnym pretekstem do podziękowania kapelanom za ich codzienną obecność i wsparcie duchowe dla funkcjonariuszy. Komendant wojewódzki osobiście wręczył im listy z wyrazami uznania. Obecność wszystkich komendantów miejskich i powiatowych podkreśliła, jak istotna jest rola kapelanów w życiu policyjnej wspólnoty.

Wydarzenie miało wymiar nie tylko naukowy i religijny, ale przede wszystkim wspólnotowy - było przestrzenią spotkania, rozmowy i refleksji nad istotą służby publicznej, jej wyzwaniami i duchowym fundamentem. - Mam nadzieję, że takie spotkania staną się naszą coroczną tradycją. Bo tylko razem, w jedności i wzajemnym zrozumieniu możemy naprawdę dobrze służyć społeczeństwu - podsumował komendant Ziemba.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..