O średniowiecznym Gdańsku, jego mieszkańcach i ich wielkim umiłowaniu Matki Bożej w najnowszym tekście opublikowanym w "Historii Kościoła" opowiada dr Jan Hlebowicz.
W najnowszym wydaniu popularnonaukowego czasopisma „Historia Kościoła” (03/2025) ukazał się artykuł J. Hlebowicza o średniowiecznej „modzie na Maryję”.
Autor w przystępny sposób opowiada o tym, że w średniowiecznym Gdańsku wizerunek Maryi pojawiał się praktycznie wszędzie – na ubraniach, sztućcach i szklankach do wznoszenia toastów – i nie było w tym nic nadzwyczajnego.
„Gdańszczanie nie oddawali czci Maryi jedynie poprzez organizowane regularnie pielgrzymki. Madonna towarzyszyła im na co dzień – nie tylko w kościołach, ale także w zaciszu domowym. Spoglądała na ludzi z domowych ołtarzyków, pieców kaflowych, naczyń, sztućców i świeczników. Mieszkańcy Gdańska nie rozstawali się z Nią nawet podczas uroczystości i zabaw” – czytamy w artykule J. Hlebowicza.
W tekście znajdziemy również informacje o masowych podróżach gdańszczan, którzy narażając się na szereg niebezpieczeństw, odwiedzali najważniejsze w Europie sanktuaria poświęcone Matce Bożej.
Serdecznie polecamy ten tekst uwadze naszych Czytelników!
Artykuł dostępny w formie drukowanej, do zamówienia w naszym sklepie internetowym: TUTAJ
Opublikowany również w wersji online: TUTAJ
Jan Hlebowicz jest doktorem historii, publicystą, pracownikiem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2012–2018 pracował jako dziennikarz „Gościa Niedzielnego”.