Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Gdański "Mikołaj" odzyskuje blask

Gdański "Mikołaj" odzyskuje blask przejdź do galerii

Dobre wieści od gdańskich dominikanów  
O. Michał Osek OP poinformował o odnalezieniu w Kassel historycznego dzwonu "Mikołaj". Piotr Piotrowski /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
  • Dobre wieści od gdańskich dominikanów
⏩ ⏭

Po latach milczenia barokowy dzwon "Mikołaj" znów może wybrzmieć nad Gdańskiem, a południowa nawa bazyliki zostanie otwarta. Dominikanie kończą kluczowy etap remontu świątyni, która przygotowuje się do jubileuszu 800-lecia obecności zakonu w mieście.

Piotr Piotrowski

|

29 maja 2025 GOSC.PL

dodane 29 maja 2025
aktualizacja 29 maja 2025
FB Twitter
drukuj wyślij

Kościół św. Mikołaja w Gdańsku powoli wraca do swej pierwotnej formy - od 2018 roku trwa zakrojony na szeroką skalę remont, rozpoczęty po wykryciu niepokojących pęknięć w sklepieniach. Szczególnie ucierpiała nawa południowa, zamknięta od 2019 roku. To ćwierć całego kościoła - część, która dotąd nie mogła służyć ani wiernym, ani turystom.

- To wielka radość, ale i wielka odpowiedzialność. Pod koniec roku otworzymy przestrzeń, która przez lata była zamknięta nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie. Nawa południowa to jedna czwarta naszej świątyni: miejsce modlitwy, historii i spotkań - mówi o. Michał Osek OP, przeor klasztoru.

O. Michał Osek o pracach w nawie południowej bazyliki św. Mikołaja
Piotr Piotrowski /Foto Gość

Zakończenie remontu nawy to ostatni, najdroższy etap projektu. Jego koszt to ponad 3 miliony złotych, z czego klasztor musi samodzielnie pozyskać ponad 600 tysięcy. Brakuje jeszcze ok. 400 tys. zł, ale zbiórki trwają - w skarbonach, przez przelewy i podczas kwest. - Liczy się każda złotówka - dodaje przeor.
Wsparcia udzieliły Ministerstwo Kultury (1 mln zł), Miasto Gdańsk (700 tys. zł) oraz Polska Prowincja Dominikanów (700 tys. zł).

Remont obejmuje nie tylko naprawę uszkodzonego sklepienia, ale także wzmocnienie konstrukcji i prace przy fundamentach. Prace są prowadzone według sprawdzonych, włoskich wzorców, gdzie w Italii ratowano w podobnej technologii świątynie uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi.
- To nie jest tylko odbudowa murów. To przywracanie świątyni do życia, jej sensu i funkcji. Każda cegła, każda belka to element historii, której nie chcemy stracić - zaznacza o. Osek.

W grudniu nawa południowa znów zostanie otwarta. Zwiększy się przestrzeń liturgiczna i poprawi akustyka - kluczowa także dla wydarzeń kulturalnych z wykorzystaniem wybitnego instrumentu - organów bazyliki. Kościół zyska nową siłę nie tylko jako miejsce kultu, ale i wspólnoty.

Równolegle trwa inny, historyczny powrót. Do Gdańska powróci dzwon ”Mikołaj”, który zaginął w czasie II wojny światowej. Odlany w 1697 roku przez ludwisarza Absaloma Wittwercka, przez wieki towarzyszył życiu miasta. W czasie II wojny światowej został wywieziony przez Niemców w ramach masowej akcji pozyskiwania metali. Trafił do odlewni, ale nie został przetopiony - prawdopodobnie z powodu zbombardowania zakładu. Po wojnie odnalazł się w Kassel, gdzie służył w jednej z katolickich parafii aż do 2017 roku. - Dzwon był zawsze głosem naszej wspólnoty. Jego powrót to coś więcej niż tylko odzyskanie zabytku. To symbol trwania, ciągłości i pamięci o zakonie dominikańskim w Gdańsku - mówi przeor.

O. Michał Osek o odnalezieniu dzwonu "Mikołaj"
Piotr Piotrowski /Foto Gość


W czerwcu planowane jest uroczyste powitanie ”Mikołaja”. Dzwon ma być eksponowany publicznie, a w przyszłości być może znów zabrzmi z wieży bazyliki św. Mikołaja.

Rok 2026 przyniesie kolejne wielkie wydarzenie - jubileusz 800-lecia dominikanów w Gdańsku. Bracia przybyli do miasta w 1226 roku, a już w styczniu 1227 otrzymali kościół św. Mikołaja. Plany obchodów są szerokie: pielgrzymka do Caleruegi, miejsca narodzin św. Dominika, konferencja naukowa, cykle koncertów i wydanie przewodnika historyczno-turystycznego.

- Chcemy, by to był jubileusz nie tylko zakonny, ale i miejski. Od ośmiu wieków jesteśmy tu obecni: w modlitwie, w pomocy, w kulturze. To wspólna historia - podkreśla o. Michał.

Jubileuszowym akcentem jest także rocznica 270-lecia organów barokowych w świątyni. Powstałe w 1755 roku, były rozbudowywane i odnawiane, a dziś stanowią jeden z najważniejszych instrumentów tego typu w regionie. Ich dźwięk nieustannie towarzyszy liturgii i wydarzeniom muzycznym. Z tej okazji klasztor zaplanował cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncert urodzinowy oraz wydarzenia towarzyszące Jarmarkowi św. Dominika. Powstaje również ulotka opowiadająca historię instrumentu.

« ‹ 1 › »
Dobre wieści od gdańskich dominikanów

Foto Gość DODANE 29.05.2025 AKTUALIZACJA 29.05.2025

Dobre wieści od gdańskich dominikanów

​Powrót historycznego dzwonu "Mikołaj" i zakończenie prac remontowych w bazylice św. Mikołaja - o tych nowościach poinformował w czwartek 29 maja przeor gdańskiego klasztoru.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA
  • BAZYLIKA ŚW. MIKOŁAJA
  • GDAŃSK
  • OO. DOMINIKANIE

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X