Puck. Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Hallera

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 10.02.2021 13:11

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się obchody 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy pomniku gen. Hallera. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy pomniku gen. Hallera.
Justyna Liptak /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez prezydenta kwiatów przed pomnikiem gen. Hallera w porcie rybackim w Pucku.

- 101 lat temu miała tu miejsce chwila niezwykle podniosła - gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. To znaczy w istocie dokonał objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą Polską wybrzeża Bałtyku. 147 km brzegu morskiego przejęła wtedy Polska w wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego i miało to dla odradzającej się Rzeczypospolitej znaczenie fundamentalne - mówił prezydent.

Jak przypomniał, fakt ten miał fundamentalne znaczenie gospodarcze, choć Polska nie dostała wtedy żadnego znaczącego portu. - Ale to zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy własnego, nowego, wielkomorskiego portu w Gdyni - przypomniał.

- Dziś śnieg pada tak gęsto, że nie widać nawet zatoki, ale ona jest. Jest polska, jest polskie wybrzeże Bałtyku, jest polska Zatoka Pucka, jest wolna, niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita, która dziś jest częścią wolnego świata, która należy do najważniejszych na świecie i najsilniejszych sojuszy, jak NATO, która jest dziś częścią Unii Europejskiej i która cieszy się szacunkiem i przyjaźnią sąsiadów - mówił prezydent.

Wspomniał, że właśnie nad Bałtykiem, w rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej w Juracie, od wtorku trwa spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. - Rozmawiamy o ważnych sprawach, o przyszłości, która - mam nadzieję, że kiedy wreszcie uda nam się pokonać pandemię koronawirusa i kiedy przezwyciężymy wszystkie związane z tym trudności gospodarcze - będzie bardzo dobrą przyszłością dla naszych krajów i narodów - podkreślił.

W czasie uroczystości 10 lutego 1920 r. w puckim porcie gen. Hallerowi towarzyszyła 20-osobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci - szef misji brytyjskiej i attaché wojenno-morski USA.

Czytaj także: