Inauguracja 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Wioleta Żurawska

publikacja 02.07.2022 07:00

W piątek 1 lipca odbył się pierwszy koncert w ramach jubileuszowego 65. festiwalu organowego w Gdańsku-Oliwie. Wydarzenie potrwa do 23 sierpnia.

W pierwszym koncercie wystąpiła m.in. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W pierwszym koncercie wystąpiła m.in. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Wioleta Żurawska

Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników muzyki organowej. Wśród polskich wydarzeń muzycznych może pochwalić się najdłuższą - obok festiwalu Chopinowskiego - tradycją. Jest to najstarszy festiwal organowy w Europie.

Koncert inauguracyjny rozpoczął improwizacją Karol Mossakowski - jeden z najwybitniejszych organistów swojego pokolenia. - Laureat wielu międzynarodowych konkursów, był wśród organistów typowanych do katedry Notre-Dame w Paryżu. Mimo młodego wieku ma wiele osiągnięć. Jest profesorem w Wyższej Szkole Muzycznej w San Sebastian i tytularnym organistą katedry w Lille. Słynie z improwizacji - przedstawił artystę prowadzący koncert Konrad Mielnik, dyrektor artystyczny Radia Gdańsk.

W programie koncertu znalazły się również Preludia Franciszka Liszta wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i Wielka Symfonia Josepha Jongena w wersji na organy i orkiestrę.

Koncert ubogacił zainstalowany w świątyni ekran multimedialny. Ułatwił on odbiór prezentowanych utworów, zapewniając widok na organistę i chór.

Koncerty będą odbywały się w archikatedrze oliwskiej do 23 sierpnia, w każdy wtorek i piątek o godz. 20. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia obejmującym recitale organowe wybitnych organistów z całego świata. 

Patronat honorowy nad 65. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objął abp Tadeusz Wojda. Gdański oddział "Gościa Niedzielnego" jest patronem medialnym.