Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Niechaj będą sługami narodu

Niechaj będą sługami narodu przejdź do galerii

- Znowu nadszedł ten znamienny dzień, który nasze modlitwy, myśli i uczucia kieruje ku Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, ku wspólnocie naszego narodu. Dzień Święta Niepodległości. 97. rocznica wskrzeszenia jej niepodległego bytu - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, w czasie homilii w bazylice mariackiej.

Mszy św. za Ojczyznę przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański  
Mszy św. za Ojczyznę przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański
Justyna Liptak /Foto Gość

W samo południe 11 listopada w bazylice zrobiło się tłoczno. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Oprócz mieszkańców miasta we wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnicy i świadkowie gdańskich i gdyńskich zrywów ku wolności, w grudniu 1970 i sierpniu 1980 roku, związkowcy z „Solidarności” oraz harcerze, uczniowie i studenci.

Biało-czerwone szaliki, kotyliony, a także motywy z Orłem Białym były zauważalnym elementem ubioru wielu przybyłych.

Abp Sławoj Leszek Głódź powitał zebranych. – Gromadzimy się we wspólnocie pamięci, wdzięczności, jedności na modlitwę tu, w sercu Gdańska, w tej monumentalnej bazylice dedykowanej Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. To Ją przed wiekami król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej obrał za patronkę Królestwa Polskiego. Przybywamy tu, aby podziękować Bogu za wolną i niepodległą Polskę – mówił metropolita gdański.

W czasie homilii arcybiskup nawiązał do historii Polski. – Nie ma już pośród nas świadków tamtego jesiennego dnia, kiedy Polska po 123 latach niewoli „wstawała, by żyć”. To wtedy Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim, a trzy dni później całość władzy zwierzchniej. To Józef Piłsudski do europejskich mocarstw skierował depeszę notyfikującą „istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”. Państwa, które, „powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych” – przypominał metropolita.

– W polskich sercach ani przez chwilę nie zgasła wiara, że Polska zmartwychwstanie, że przekreślony zostanie dyktat rozbiorów. To z myśli o długiej, trudnej, wytrwałej drodze polskich pokoleń ku Niepodległej, o tych, co szczodrze rzucali swój życia los na wolności stos, narodziło się i okrzepło Święto Niepodległości. Dzień radości i dumy. Sławy i chwały. Czci i pamięci – kontynuował hierarcha.

Arcybiskup podkreślił, że tegoroczne Święto Niepodległości jest tym bardziej wyjątkowe. – Narodowe Święto Niepodległości Roku Pańskiego 2015 obchodzimy w szczególnym momencie. Przy sterze Rzeczypospolitej staną za kilka dni nowi ludzie. W tej godzinie, kiedy przychodzimy Bogu dziękować za naszą wolność, za naszą niepodległość, polecajmy Bożej Opatrzności tych naszych rodaków, którzy zostali naznaczeni do przewodzenia naczelnym organom polskiego rządu. Niechaj będą sługami narodu, niech wznoszą się ponad horyzont partykularnych interesów, niech dobro całej polskiej wspólnoty wyznacza drogę ich pracy. O to zawsze modli się Kościół w sytuacjach takich jak ta – mówił arcybiskup.

Metropolita przypomniał również, że w przyszłym roku odbędą się dwa wielkie wydarzenia: 1050. rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży. – To pierwsze otworzy możliwość szerokiego ukazania tego zbawczego wydarzenia, jakim był chrzest Polski. Drogi polskich pokoleń idących za Krzyżem Chrystusa. Wielkości i wartości ewangelicznego siewu, z które wyrosła i nadal wyrasta polska kultura, który kształtuje tożsamość narodu, z której się rodzą porywy ducha, czyny miłości, drogi świętości tak wielu synów i córek polskiej ziemi. I ten drugi motyw. Światowe Dni Młodzieży. Spotkanie młodych z całego świata, którzy zawierzyli Chrystusowi. Idą Jego drogą. Przyjmować ich będą w królewskim Krakowie młodzi Polacy i Polki. Pokażą to, co najpiękniejsze: autentyzm, otwarte, życzliwe serca, chrześcijańską postawę, wiarę, która ich prowadzi drogami młodości. Wbrew pokusom, mirażom, których nie skąpi świat – dodał metropolita.

« ‹ 1 › »
Niechaj będą sługami narodu

Foto Gość DODANE 11.11.2015 AKTUALIZACJA 11.11.2015

Niechaj będą sługami narodu

​Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański w Bazylice Mariackiej w Gdańsku przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zdjęcia: Justyna Liptak /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Justyna Liptak

|

GOSC.PL

publikacja 11.11.2015 18:29

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 11 LISTOPADA
  • ABP SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ
  • BAZYLIKA MARIACKA W GDAŃSKU
  • MSZA ZA OJCZYZNĘ
  • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Polecane w subskrypcji

  • Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
    • Polska
    • Przemysław Kucharczak
    Miejsce klęski bolszewików. Fotoreportaż z nowoczesnego Muzeum Bitwy Warszawskiej
  • Samorządowe „tak” dla katechezy
    • Kościół
    • Jan Głąbiński
    Samorządowe „tak” dla katechezy
  • Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Cesarz Herakliusz przed murami Jerozolimy – XV-wieczny fresk z Arezzo
  • Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
    • Podwyższenie Krzyża Świętego
    • Franciszek Kucharczak
    Krzyż – narzędzie zbawienia, a nie udręczenia
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X