Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Duchowa wyprawa do błogosławionej

Duchowa wyprawa do błogosławionej przejdź do galerii

- Podczas chwil spędzanych na modlitwie będziecie na pielgrzymim szlaku wpatrywać się świadectwo życia bł. Doroty. To wspaniała duchowa wyprawa - mówił ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej.

 
- Dorota jest patronką rodzin i właśnie w intencji rodziny idę na tę pielgrzymkę - mówi jedna z uczestniczek pielgrzymki. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Mszą św. odprawioną w bazylice Mariackiej 16 czerwca rozpoczęła się 4. Piesza Pielgrzymka do bł. Doroty. - Cieszę się, że możemy pielgrzymować do Mątowów Wielkich, do tego świętego miejsca związanego z bł. Dorotą - podkreśla ks. Krzysztof Ławrukajtis, kierownik pielgrzymki.

- Orędownictwo bł. Doroty jest bardzo potrzebne współczesnemu światu, szczególnie w przypadku trudnych małżeństw oraz innych problemów rodzinnych - ocenia kapłan. - Bł. Dorota daje nadzieję i siłę do tego, by walczyć o nasze pierwsze i najważniejsze powołanie, jakim jest zbawienie. Dla większości realizuje się ono na drodze powołania do małżeństwa - stwierdza.

- W pielgrzymce co roku uczestniczy stosunkowo duża liczba kapłanów. Bł. Dorota jest dla nas, księży, wielką pomocą. Pokazuje nam tajemnicę wierności i czystego serca. Można powiedzieć, że ta szczególna więź kapłanów z bł. Dorotą wynika z faktu, iż jest ona świętą eucharystyczną. To właśnie podczas Eucharystii w jej życiu dokonały się najważniejsze duchowe przemiany - dodaje ks. Ławrukajtis.

Wychodzących na pielgrzymi szlak pątników pożegnał i pobłogosławił proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. Ireneusz Bradtke. - Bardzo się cieszę, że kult bł. Doroty w naszej gdańskiej społeczności na powrót ożywa. Odpowiedzią na niego jest niewątpliwie ta - zorganizowana juz po raz czwarty - pielgrzymka. - mówił ks. Bradtke.

Duchowa wyprawa do błogosławionej   Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki sprawowało dziewięciu kapłanów. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Innym znakiem odradzającego się kultu bł. Doroty okazało się pragnienie wiernych, by w bazylice pojawił się obraz tej wyjątkowej, świętej kobiety. W jej liturgiczne wspomnienie, które przypada 25 czerwca, przyjmę dar osób świeckich, które ufundowały jej wizerunek. Zawiśnie on w naszej bazylice. Tym samym ci, którzy czują duchowa potrzebę, by wpatrywać się w przykład jej życia, będą mogli odnaleźć miejsce, które ona sama wcześniej tu odnalazła. To przecież właśnie podczas modlitwy w kościele Mariackim dokonała się przemiana jej serca. Było to 25 stycznia 1385 roku - podkreślał proboszcz.

- Jestem ze Starzyna, miejscowości położonej ponad 50 km od Gdańska - mówi pani Urszula. - O pielgrzymce dowiedziałam się od mojego proboszcza, ks. Jana Plottke, który już cztery lata temu zachęcił nas, byśmy w niej uczestniczyli. Od tego czasu na pielgrzymkę do Mątowów wyrusza zawsze kilka osób związanych ze Starzyńską parafią. Ja idę już po raz czwarty. Chcę się modlić w intencji mojej siostry i jej rodziny - wyznaje p. Urszula.

Na mający potrwać dwa dni pątniczy szlak sprzed głównego wejścia bazyliki mariackiej wyruszyło ok. 90 wiernych. Towarzyszy im sześciu księży. Pierwszego dnia pokonają trasę do Nowej Cerkwi. Stamtąd w sobotę wyruszą do Mątowów, gdzie ok. godz. 15 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia.

« ‹ 1 › »
IV Pielgrzymka do Mątowów

Foto Gość DODANE 16.06.2017

IV Pielgrzymka do Mątowów

​Mszą św. odprawioną w bazylice Mariackiej 16 czerwca rozpoczęła się 4. Piesza Pielgrzymka do bł. Doroty.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

|

GOSC.PL

publikacja 16.06.2017 11:40

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BAZYLIKA MARIACKA
  • BŁ. DOROTA
  • GDAŃSK
  • IV PIESZA PIELGRZYMKA DO BŁ. DOROTY
  • KS. IRENEUSZ BRADTKE
  • KS. KRZYSZTOF ŁAWRUKAJTIS
  • MĄTOWY

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Abp Wojda dla „Gościa”: Jesteśmy zapewne na początku wielkiej reformy, zmian, które papież Franciszek zapoczątkował. Widzimy, że były potrzebne
    • Rozmowa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Wojda dla „Gościa”: Jesteśmy zapewne na początku wielkiej reformy, zmian, które papież Franciszek zapoczątkował. Widzimy, że były potrzebne
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X