Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Uczymy się od was

Uczymy się od was przejdź do galerii

Uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Muzeum II Wojny Światowej. Otwarta została nowa wystawa czasowa.

 
W Muzeum II Wojny Światowej otwarta została wystawa czasowa "Warsaw Rising" Jan Hlebowicz /Foto Gość

Podczas uroczystości otwarta została wystawa czasowa "Warsaw Rising", przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Anglojęzyczna ekspozycja ukazuje losy Warszawy i Polski w czasie II wojny światowej. Wzbogacono ją o archiwalne zdjęcia z tego okresu, prezentowane na 20 wielkoformatowych planszach.

- 1 sierpnia 1944 roku wybuchła największa bitwa miejska w historii XX wieku. Powstanie, którego nie można porównywać pod względem zaangażowania sił oraz poniesionych ofiar z tymi powstaniami w Pradze, Paryżu i innych miastach okupowanej przez Niemców Europy - powiedział na wstępie dr Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ.

- Otwieramy dziś wyjątkową wystawę anglojęzyczną, skierowaną do setek turystów zagranicznych, którzy odwiedzają naszą placówkę. My dzisiaj zgromadziliśmy się tutaj, by pamiętać, o czym doskonale opowiadają pierwsze panele tej wystawy - że w X w., w sercu Europy, zaczął rodzić się naród szczególnie miłujący wolność. Naród dziś dumny ze swojej historii i przywiązany do wartości. Naród, który w tragicznym uścisku dwóch totalitaryzmów w latach 1939-1945 zareagował, tworząc największe w historii świata obywatelskie podziemne państwo i największą podziemną armię świata. To nasza duma i tradycja - dodał.

Następnie dyrektor zwrócił się do obecnych na uroczystości powstańców: - Myślimy o was, uczymy się od was, a testament Polskiego Państwa Podziemnego jest w naszym sercach wciąż aktualny. Aktualny mimo tego, że żyjemy dzisiaj w Polsce wolnej, demokratycznej, suwerennej i solidarnej.

- Myślę często o tych moich koleżankach i kolegach z drużyny i hufca, którzy zginęli. A szacuję, że zginęła ich ponad połowa. Myślę nie tylko o tym, że po wojnie brakowało mi ich przyjaźni. Chodzi o coś więcej - mówił Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów, pseudonim "Tapir", walczący w powstaniu warszawskim w wieku 15 lat. - W Szarych Szeregach istniał program, który da się ująć w trzech słowach: "dziś, jutro, pojutrze". "Dziś" to było przygotowanie do walki. "Jutro" było udziałem w walce. "Pojutrze" - miała to być odbudowa zniszczonego kraju po wojnie. W czasie naszych rozmów w konspiracyjnych lokalach mówiło się o wszystkich trzech etapach. Wszyscy moi znajomi myśleli, żeby przeżyć i byli nastawieni przede wszystkim, by swoje zdolności, ambicje, pracowitość zaangażować do odbudowy Polski. Ich dramat polegał na tym, że umierając świadomie, myśleli, że nie będą już mogli tego kraju odbudowywać - podkreślał.

Głos zabrała także Anna Fotyga, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Wielkie polskie zrywy są bardzo istotnym argumentem w debacie międzynarodowej. Chylę dziś czoła przed dowódcami powstania warszawskiego, oddaję hołd wszystkim żołnierzom, cywilom walczącym w powstaniu. Te 63 dni są ogromnym długiem, który musimy spłacić wszystkim bohaterom tego czasu - mówiła.

Po przemówieniach wyświetlony został film "Powstanie Warszawskie", wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. To fabularyzowany dokument, powstały na bazie kronik filmowych Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.

W ramach obchodów MIIWŚ zaangażowało się również w projekt edukacyjny "BohaterON. Włącz historię". - Zachęcamy wszystkich gości do odebrania w kasach naszego muzeum bezpłatnych kartek, na których warto napisać ciepłe słowa i życzenia dla powstańców warszawskich - zachęca dyrektor.

« ‹ 1 › »
73. rocznica powstania warszawskiego w MIIWŚ

Foto Gość DODANE 01.08.2017 AKTUALIZACJA 02.08.2017

73. rocznica powstania warszawskiego w MIIWŚ

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 1 sierpnia odbyły się obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Podczas uroczystości otwarta została wystawa czasowa "Warsaw Rising", przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..

Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

|

GOSC.PL

publikacja 01.08.2017 21:50

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • GDAŃSK
  • MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
  • POWSTANIE WARSZAWSKIE

Polecane w subskrypcji

  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X