• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Dobrze być esbekiem

  Jan Hlebowicz

  dodane 18.03.2014 21:27

  Mimo że od obrad Okrągłego Stołu minęło już 25 lat, ofiarom komunizmu żyje się w Polsce gorzej niż ich dawnym oprawcom.

  W Gdańsku ruszył proces o odszkodowania za uwięzienie w stanie wojennym trzech byłych opozycjonistów. Niestety działacze podziemia antykomunistycznego skazani w PRL na kilkuletnie wyroki więzienia muszą domagać się swoich praw w sądzie.

  Mimo że żyjemy wolnej Polsce już od 25 lat, ci, którzy o nią walczyli, nierzadko stawiając na szali swoje zdrowie, a nawet życie, w wielu przypadkach wciąż nie doczekali się jakiegokolwiek zadośćuczynienia. Do dzisiaj nie powstała bowiem ustawa regulująca kwestię odszkodowań dla osób represjonowanych w Polsce Ludowej.  

  Wielu opozycjonistów w walce o niepodległość straciło życie. Niektórzy musieli udać się na przymusową emigrację. Inni, za swoją postawę trafiali na długie miesiące i lata do więzień, byli bici i poniżani. Siedzieli w celach z kryminalistami, z dala od swoich rodzin. To wszystko odbiło się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym. Po wyjściu na wolność władza ludowa bardzo często robiła wszystko, by utrudnić im znalezienie pracy, zdanie matury, czy dostanie się na wymarzone studia.

  Wielu z nich żyje w skrajnej nędzy. Nie starcza im na opłacenie rachunków za mieszkanie, nie mówiąc o lekarstwach czy ciepłych ubraniach na zimę. Dzisiaj towarzyszyli swoim kolegom na rozprawie w gdańskim sądzie. Mówili z ironią, że skoro państwu starcza pieniędzy na wysokie esbeckie emerytury to i może dla nich też coś się znajdzie.  

  Uchwalona w 2009 roku tzw. ustawa dezubekizacyjna, która obniżyła emerytury ok. 40 tysiącom funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i 9 członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, miała położyć kres niesprawiedliwości. Problem w tym, że średnia esbecka emerytura wciąż wynosi około... 2500 złotych, a te najwyższe sięgają nawet 8000 złotych brutto.

  Byli esbecy nadal żyją jak pączki w maśle. Dla przykładu Adam Pietruszka, wieloletni pułkownik Służby Bezpieczeństwa, zastępca dyrektora Departamentu IV MSW zajmującego się walką z Kościołem, odpowiedzialny za zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki otrzymuje blisko 4 tys. zł emerytury. Szef Pietruszki, kierujący SB od 1981 r. Władysław Ciastoń, podejrzany o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Popiełuszki, dostaje o 4 tys. więcej od swojego podwładnego. Nieźle.

  Wielu działaczy podziemia antykomunistycznego żyje dziś na skraju ubóstwa. Z kolei ich oprawcy co miesiąc, z podatków Polaków płaconych także przez ich ofiary, pobierają wysokie emerytury, o których większość obywateli może tylko pomarzyć. Dlatego nawet u schyłku swojego życia nie muszą martwić się o spokojną starość, na którą składają się najlepsza (bo kosztowna) opieka zdrowotna, wycieczki do ciepłych krajów czy wygodne samochody. Mają prawo pomyśleć: "dobrze być esbekiem w wolnej Polsce".

  Niestety polskie władze wciąż zbyt przejmują się wygodą byłych komunistycznych oprawców, a za mało uwagi poświęcają często dramatycznej sytuacji ich dawnych ofiar. 
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gut
   19.03.2014 15:29
   Szkoda, że obecny papież nie jest w Polsce biskupem, on by wiedział jak upominać się o dobro ofiar.
  • Bohater
   20.03.2014 15:22
   Bohaterowie zawsze zyli i zyja w nedzy lub umieraja w jakims rowie z glowa w blocie - takie zycie i smierc ludzi walczacych o prawde.

   Śmierć Wrogom Ojczyzny! NSZ!!!
  • gkur
   21.03.2014 06:54
   Dość wyświechtany temat.
   Zwracam przy tym uwagę, że PT Autor:
   1. Nie powiedział nic nowego,
   2. Za powtarzanie prawd o SB-kach, żyjących w miarę dostatnio, i ich ofiarach, żyjących często na granicy ubóstwa, sam dostaje pieniądze. Żyje więc dzięki SB-kom poprzez nakręcanie emocji wokół odgrzewanego co rusz tematu. Jeszcze raz powiem: ten felietonik nie wnosi nic nowego do tematu.
   P.S. Żyjemy w takim kraju, w którym gdy ktoś czuje się poszkodowany (nieważne w jakiej sprawie) sam musi złożyć pozew w sądzie. Moim zdaniem słusznie. Czy zdaniem Autora ofiary systemu komunistycznego w Polsce powinny "z automatu" dostawać od państwa jakieś odszkodowanie lub dodatek do emerytury. Jeśli tak, to według jakiego kryterium. Zwracam uwagę, że zmiany ustrojowe (to już ćwierć wieku) dotknęły wszystkich - dlaczego jedynie państwo powinno wynagradzać ofiary starego systemu, które nie potrafiły odnaleźć się w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości.
  • saherb
   21.03.2014 07:32
   Tak samo jak ofiary komunistycznych prześladowań, czują się też księża "pedofile", którym nic nie udowodniono, a już zostali "osądzeni" przez usłużne media i nieprzychylne społeczeństwo.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół