Zakończyły się prace ekshumacyjne na dawnym cmentarzu parafii pw. św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie.
- Jesteśmy już po odbiorze i opuściliśmy teren dawnego cmentarza - informuje Jarosław Prokopczuk właściciel firmy pogrzebowej "Credo" z Gdańska odpowiedzialnej za ekshumacje. Z terenu dawnej nekropolii wydobyto szczątki ponad 800 mieszkańców Brzeźna. Trafią one na Cmentarz Łostowicki do zbiorowej mogiły.
Jeszcze przed rozpoczęciem prac ekshumacyjnych na terenie nekropolii znajdował grób (jeden z dwóch zachowanych), o który wciąż dbała najbliższa rodzina zmarłej Walerii Plenikowskiej zd. Cirockiej (1886-1947). - Udało się skontaktować z wnuczką pochowanej na cmentarzu śp. Walerii, która wyraziła chęć pochowania szczątków swojej babci w grobie rodzinnym. Z kolei od właściciela zakładu realizującego ekshumacje otrzymaliśmy zapewnienie, że szczątki zmarłych z dwóch zachowanych grobów nie trafią do wspólnej, bezimiennej mogiły, ale w całości zostaną zabezpieczone i ewentualnie przekazane rodzinom. Niestety warunki tej umowy nie zostały dotrzymane - mówi Roman Gąsienica, redaktor parafialnego czasopisma "Słowo Wspólnoty", miłośnik Brzeźna.
W najbliższym czasie powstanie projekt obelisku pamiątkowego, który stanie w pobliżu zbiorowej mogiły na kwaterze nr 60 Cmentarza Łostowickiego. Ponadto Roman Subocz, użytkownik wieczysty gruntu zobowiązał się przed władzami kościelnymi do postawienia tablicy pamiątkowej lub pomnika na terenie dawnej nekropolii. Według wstępnym ustaleń oba projekty mają być konsultowane z ks. Bernardem Zielińskim, proboszczem parafii pw. św. Antoniego oraz mieszkańcami Brzeźna. - Z informacji uzyskanej od właściciela firmy, która przeprowadzała ekshumacje, wynika że oba upamiętnienia zostaną ukończone najprawdopodobniej pod koniec bieżącego miesiąca - wyjaśnia R. Gąsienica.
Katolicki cmentarz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego został założony 31 października 1923 r. Według dokumentów kościelnych w miejscu, gdzie dzisiaj rośnie rzadki las, spoczywają szczątki ponad 900 dawnych mieszkańców Brzeźna. Zachowały się fragmenty zabytkowej bramy wejściowej.
Na początku 2014 r. pisaliśmy o grupie miłośników Brzeźna, która złożyła profil na Facebooku, zachęcając do zamieszczania na nim wspomnień, zdjęć i filmów mających związek z tym miejscem (więcej TUTAJ).
Facebookowa strona dawnej nekropolii TUTAJ.