11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji w wielu miejscowościach archidiecezji gdańskiej odbędą się uroczystości rocznicowe i imprezy nawiązujące do tradycji patriotycznych i niepodległościowych. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.
Gdańsk
11 listopada - XI Parada Niepodległości
godz. 9 - Formowanie szyku parady na ul. Podwale Staromiejskie
godz. 10.30 - Start parady
godz. 11.45 - Zakończenie części oficjalnej parady i odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" pod pomnikiem Jana III Sobieskiego.
O godz. 12 będzie odprawiona Msza św. w bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji ojczyzny.
Po godz. 12 na Targu Węglowym zostanie otwarta ekspozycja poświęcona opozycji lat 70. i 80. ub. wieku - podziemne drukarnie, kolportaż, działalność.
Ponadto: prezentacja grup rekonstrukcyjnych, stare pojazdy, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Gryf" z Trąbek Wielkich.
Więcej o Paradzie Niepodległości
Gdynia
Program 95. Gdyńskich Urodzin Niepodległej
godz. 10 - Msza św. w Kościele NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej,
godz. 10-12 - warsztaty robienia kotylionów cz. 1 - InfoBox (ul. Świętojańska 30),
godz. 12 - parada ulicami miasta,
godz. 13-14 - uroczystości pod płytą Marynarza Polskiego,
godz. 13-15 - warsztaty robienia kotylionów cz. 2 - InfoBox,
godz. 13-16 - zabawa na pl. Grunwaldzkim,
godz. 13-16 - spotkanie z teatrem przy Dworcu PKP Gdynia Główna, gra miejska.
Parada ulicami Gdyni
Przedwojenna trasa parady poprowadzi od pl. Konstytucji, ulicami Dworcową, 10 Lutego, do skweru Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Nowością jest zakończenie parady na pl. Grunwaldzkim, gdzie wspólnie odśpiewany zostanie hymn narodowy.
Paradę otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej. Za nią wyruszy około 300-osobowa grupa artystyczna. W tym roku swój patriotyzm będą mogli zamanifestować także mieszkańcy, którzy zgłosili swój udział w przemarszu. Wspólnie z aktorami będą zachęcać publiczność do wiwatowania na cześć odzyskanej niepodległości. Pojawią się gazeciarze rozdający specjalnie przygotowaną gazetę niepodległościową.
Po paradzie na pl. Grunwaldzkim liczyć można na dobrą zabawę, występy, wspólne budowanie... pomnika Polski, malowanie murali o tematyce niepodległościowej, wystawę pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji i - dla aktywnych - naukę tańca z lat 20. i 30. XX w.
Teatralne akcje planowane są również na dworcu PKP Gdynia Główna oraz w InfoBoksie, gdzie będzie można zagrać w historyczne gry planszowe i wziąć udział w warsztatach z tworzenia alternatywnych kotylionów.
Biegi i Marsz Niepodległości
Prawie 7 tys. osób Święto Niepodległości 11 listopada zamierza uczcić na trasie 10-kilometrowego Biegu Niepodległości. Start do biegu głównego o godz. 15 zlokalizowany będzie na wysokości okrętu ORP „Błyskawica”, z którego wystrzał armatni rozpocznie rywalizację.
Jednak już od godz. 11 będzie można obserwować sportowe zmagania. Najpierw na trasie pojawią się nordic walkerzy. Na krótszych dystansach rywalizować będą dzieci i młodzież.
Trasa biegu głównego tradycyjnie prowadzić będzie od skweru Kościuszki, ulicą Waszyngtona przez wiadukt nad torami kolejowymi do ul. Polskiej. Przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 zawodnicy zbiegną ulicą Janka Wiśniewskiego. Dalej przy Sądzie Miejskim skierują się ulicą Jana z Kolna, następnie ulicami Tadeusza Wendy, św. Piotra, Jerzego Waszyngtona na ulicę Świętojańską, skąd przy Urzędzie Miasta wbiegną w aleję Marszałka J. Piłsudskiego. Dobiegną do Bulwaru Nadmorskiego. Z tego miejsca do mety pozostanie niespełna półtora kilometra. Finisz przy ORP „Błyskawica”.
Nowością będzie scena ustawiona na placu przed gdyńskim InfoBoksem. Występujący na niej artyści będą muzycznie dopingować sportowców. Z kolei na parkingu przed Urzędem Miasta zorganizowana zostanie strefa kibica.
Koncert niepodległościowy
11 listopada odbędzie się koncert, w którym wezmą udział chóry połączone - Chór Mieszany „Symfonia” działający przy parafii pw. św. Antoniego z Padwy oo. franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana oraz Chór „Cantamus Reginae” im. Andrzeja Bocheńskiego działający przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej z towarzyszeniem zespołu instrumentów smyczkowych. Dyrygent - Bogna Swiłło.
W repertuarze - poezja i pieśni patriotyczne
11 listopada, godz. 16 - kościół pw. św. Jadwigi Królowej, Karwiny I, ul. Korzenna 2.
Puck
Wójt gminy Puck zaprasza na gminne obchody Święta Niepodległości 11 listopada do Zdrady pod pomnik Antoniego Abrahama.
W programie:
godz. 11.45 - Orkiestra Dęta ze Strzelna - powitanie gości
godz. 12 - kurant z hymnem kaszubskim
godz. 12.05 - Msza św.
godz. 12.50 - wystąpienie wójta gminy Puck, wystąpienia gości i złożenie kwiatów
Uroczystości będzie towarzyszył Chór Harmonia z Wejherowa.
Wejherowo
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na obchody Święta Niepodległości w Muzeum:
- projekcja filmu pt. „Pamięć - tajemnica lasów Piaśnicy” wraz z prelekcją tematyczną - Marcin Drewa,
- koncert fortepianowy w wykonaniu Artura Sychowskiego,
- otwarcie wystawy pt. „Piaśnica - męstwo wczoraj i dziś”.
Imprezy rozpoczną się o godz. 16 w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a.
Wykonawcy:
- Malarze ze stowarzyszenia „Pasja”: Longina Wysocka, Aleksandra Mazurkiewicz-Tisler, Ewa Lisiecka, Ewelina Kajder, Brygida Śniatecka, Małgorzata Kubasik, Zdzisław Karbowiak;
- Malarze indywidualni: Marzena Hazuka-Bereś, Natasza Sobczak, Renata Mogilnicka, Elżbieta Kmak, Jerzy Stachura, Zygmunt Pałasz, Zygmunt Leśniowski, Jan Stopczyński;
- Fotografie: Marzena Hazuka-Bereś, Marian Mański, Zygmunt Pałasz;
- Poeci: Krystyna Kobus, Krystyna Labudda, Krystyna Trybowska-Goman, Jadwiga Żurawiecka, Aleksandra Berendt, ks. Antoni Konkel, Adam Klein, Mirosław Odyniecki, Henryk Józefczyk, Grzegorz Lewkowicz, Henryk Połchowski, Zespół „ Stone Creek”, Zygmunt Hazuka.
Współorganizator:
Katolickie Stowarzyszenie Obrony Wartości Chrześcijańskich „Błękitni” z Wejherowa.
Sopot
Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w poniedziałek o godz. 16.30 na skwerze Kuracyjnym. Zainauguruje je akcja społeczna „Światełka dla Polski”, podczas której rodzice z dziećmi zapalą i wypuszczą do nieba białe i czerwone lampiony, do których przyczepione będą życzenia dla Polski.
Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Edukacyjne „Lokomotywa” oraz Stowarzyszenie "Przyjazny Sopot" i Sopocki Chór Kameralny „Continuo”.
Program obchodów:
Wydawanie lampionów rozpocznie się o godz. 16 na skwerze Kuracyjnym. Uczestnicy będą mogli także wypisać intencje i życzenia dla Polski. W tym czasie wystąpią zespoły szkolne z repertuarem pieśni patriotycznych.
Pół godziny później rozpocznie się występ Chóru „Continuo”, który wykona pieśni z repertuaru patriotycznego. W międzyczasie prowadzący zaproszą dzieci do przeczytania swoich życzeń.
Występy zostaną zakończone wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, a ok. godz. 17 nastąpi przejście na plażę w okolice Teatru Atelier, skąd lampiony zostaną wypuszczone w powietrze.
O godz. 18 w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny.
Po niej, ok. godz. 19.20, odbędzie się przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu, gdzie nastąpią ceremonia złożenia wiązanek kwiatów i apel pamięci.