Nowy numer 37/2021 Archiwum

Gdynia traci dowództwo

1 stycznia Dowództwo Marynarki Wojennej przestanie istnieć. W związku z tym w poniedziałek 30 stycznia odbyła się w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość jego rozformowania oraz przekazania dowództwa nad 3. Flotyllą Okrętów.

Obowiązki dowódcy Flotylli po kontradmirale Marianie Amborziaku przejmie kmdr Mirosław Mordel. Kontradmirał Marian Ambroziak dowodził 3. Flotyllą Okrętów od czerwca 2012 roku. W tym czasie okręty Flotylli wielokrotnie brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach bojowych na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku. Dowodzona przez kontradmirała Flotylla gościła okręty kilkudziesięciu bander z całego świata. M. Ambroziak obejmie teraz stanowisko Zastępcy Szefa Inspektoratu/Szefa Zarządu Morskiego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.

Zmiany w strukturach Sił Zbrojnych wynikają z reformy przygotowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w wyniku której przestaną istnieć cztery odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Są to dowództwa Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Zastąpi je Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do jego zadań będą należeć szkolenie, przygotowanie armii do działania i funkcjonowanie wojska w czasie pokoju. Drugim organem, który przejmie dotychczasowe obowiązki rozformowanych instytucji, będzie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Będzie ono odpowiadać za wojska działające w misjach zagranicznych i jednostki przejmujące dowodzenie w razie kryzysu i na wypadek wojny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama