Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ekshumacje na dawnym cmentarzu w Brzeźnie

Na terenie dawnego cmentarza w Brzeźnie rozpoczęto ekshumacje ludzkich szczątków. Trafią one na Cmentarz Łostowicki do zbiorowej mogiły.

Katolicki cmentarz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego został założony 31 października 1923 r. Według dokumentów kościelnych w miejscu, gdzie dzisiaj rośnie rzadki las, spoczywają szczątki ponad 900 dawnych mieszkańców Brzeźna. Śladów po nekropolii pozostało niewiele. - Zachowały się fragmenty zabytkowej bramy wejściowej. W kilku miejscach znajdziemy także nieduże zagłębienia po grobach - informuje ks. Bernard Zieliński, proboszcz parafii pw. św. Antoniego.

Na początku 2014 r. pisaliśmy o grupie miłośników Brzeźna, którzy dbają o dawną nekropolię. Założyli oni profil na Facebooku, zachęcając do zamieszczania na nim wspomnień, zdjęć i filmów mających związek z tym miejscem (więcej TUTAJ).  

- Kilka dni temu wokół cmentarza nieoczekiwanie pojawiło się ogrodzenie, potem wjechała koparka. Byliśmy zdziwieni i zaniepokojeni tym, co się dzieje - relacjonuje Roman Gąsienica założyciel strony na Facebooku i redaktor parafialnego czasopisma "Słowo Wspólnoty".

- Do dzisiaj pozostały na cmentarzu jeszcze dwa nagrobki, o które wciąż dbają najbliżsi krewni zmarłych. Baliśmy się, że te mogiły zostaną zniszczone, a szczątki tych osób trafią do wspólnej, bezimiennej mogiły - kontynuuje. - Na szczęście udało się nawiązać kontakt z zakładem realizującym ekshumację. Kierownik prac apeluje o zgłoszenie się rodzin, które opiekują się istniejącymi grobami. Obiecuje nawiązanie współpracy - dodaje R. Gąsienica.

Miłośnicy Brzeźna obawiają się także, że prace ekshumacyjne to wstęp do zagospodarowania gruntu. Właścicielem terenu dawnego cmentarza jest Roman Subocz, biznesmen z Kwidzyna. Kupił go jeszcze w latach 90. i już wtedy planował wybudować tu motel. Według planu zagospodarowania uchwalonego w 2006 r. nowa zabudowa nie może pojawić się w miejscach, gdzie istniały mogiły, ale tuż obok - już tak.

Dotychczas biznesmen z Kwidzyna nie złożył żadnego wniosku o pozwolenie na budowę w tym miejscu. Natomiast, jak dowiedzieliśmy od Katarzyny Kaczmarek, rzeczniczki Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, użytkownik wieczysty gruntu zobowiązał się przed władzami kościelnymi do upamiętnienia nekropolii i pochowanych na niej zmarłych.

« 1 »

Zobacz także

  • Słowo_Wspólnoty
    09.12.2014 20:04
    Cmentarz Katolicki Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku Brzeźnie (zob. profil na Facebooku)
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama