Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Przejrzysty symbol

Przejrzysty symbol przejdź do galerii

 
Moment poświęcenia pomnika ks. Rafał Starkowicz /foto Gość

- Droga "Inki" w służbie Niepodległej, jej niezłomna postawa, dramat jej życia w ostatnich latach urosły do rangi przejrzystego symbolu, przejmującego, trafiającego do serc, szczególnie młodego polskiego pokolenia - mówił 30 sierpnia abp Sławoj Leszek Głódź.

ks. Rafał Starkowicz

|

31 sierpnia 2015 GOSC.PL

dodane 31 sierpnia 2015
aktualizacja 31 sierpnia 2015
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Mieszkańcy Gdańska oraz liczni goście niemal z całej Polski uczestniczyli 30 sierpnia w poświęceniu pomnika bohaterskiej sanitariuszki z oddziału "Łupaszki". Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. przedstawiciele środowisk patriotycznych, parlamentarzyści i samorządowcy, harcerze, strzelcy, kibice gdańskiej Lechii oraz delegacje NSZZ "Solidarność". W uroczystości uczestniczyli także nieliczni żyjący żołnierze wyklęci, weterani walk o niepodległą Polskę. Obecny był także minister Maciej Łopiński, który reprezentował prezydenta Andrzej Dudę. Mszy św. sprawowanej przez bp. Wiesława Szlachetkę i abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Wraz z biskupami Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

- Danusia Siedzikówna "Inka" to pszeniczny kłos polskiego życia, który ledwie zaczął dojrzewać, został ścięty w godzinie egzekucji. Trzeba było lat, aby ziarno tego przerwanego gwałtownie życia zaowocowało - mówił w homilii metropolita.

Przejrzysty symbol   Podczas Mszy św. przed pomnikiem "Inki" pełnili wartę strzelcy ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Niech ten pomnik, pobłogosławiony znakiem Chrystusowego krzyża i poświęcony wodą chrzcielną, utwierdza i zakorzenia pamięć o niej w najżyźniejszej glebie - w ludzkich sercach - podkreślał abp Głódź. - Otwórzmy jeszcze szerzej nasze serca na to wiano służby, ofiary, miłości ojczyzny. Wiano pokolenia żołnierzy wyklętych. Przyjmijmy je na nasze duchowe umocnienie. Na zrozumienie, jak wielka była cena naszej odzyskanej wolności. Jak bardzo trzeba ją cenić, umacniać i utwierdzać, chronić przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami, które płyną z serc nieczystych, przewrotnych i podstępnych, gotowych Polskę skrzywdzić dla prywaty, egoizmu, partyjnego sukcesu wywalczonego słowną żonglerką i piarowym uwodzicielstwem - dodał hierarcha.

Metropolita podkreślał także rolę wydarzeń, których rocznice przeżywamy w sierpniu. Stwierdził, że generują one istotne pytania dotyczące także naszych codziennych wyborów. - Ile gotowi jesteśmy ofiarować ojczyźnie z przestrzeni naszych serc? Jakie miejsce zajmuje w nich patriotyzm, który przecież jest gwarantem właściwego rozwoju narodu i państwa? - pytał. - My chcemy Polski polskiej! - zaznaczył. Tę ostatnią wypowiedź uczestnicy uroczystości nagrodzili gromkimi brawami.

Po Eucharystii na placu przed kościołem odbył się parafialny piknik.

O pomniku czytaj też:

Pomnik "Inki" stanął na Oruni

Gdańskim radnym nie podoba się pomnik "Inki"?

« ‹ 1 › »
Poświęcenie pomnika "Inki"

WIARA.PL DODANE 31.08.2015

Poświęcenie pomnika "Inki"

​Mieszkańcy Gdańska oraz liczni goście niemal z całej Polski uczestniczyli 30 sierpnia w poświęceniu pomnika bohaterskiej sanitariuszki z oddziału "Łupaszki". Mszy św. sprawowanej przez bp. Wiesława Szlachetkę i abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Wraz z biskupami Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Zdjęcia: ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • "INKA"
  • ABP SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ
  • GDAŃSK
  • POMNIK
  • POŚWIĘCENIE

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X