Profesor zmarł w sobotę, 13 lutego. Wśród domniemanych przyczyn jego śmierci wymienia się chorobę nowotworową lub powikłania pogrypowe.
Krzysztof Skóra od lat zajmował się badaniem i ochroną rzadkich gatunków flory i fauny Bałtyku. W funkcjonującym w ramach Stacji Morskiej fokarium pracował nad odtworzeniem populacji foki szarej oraz morświna.
Fokarium stanowi też miejsce edukacji ekologicznej młodzieży i dorosłych z całej Polski. Stało się także atrakcją dla odwiedzających Hel turystów.
O profesorze głośno zrobiło się w ogólnopolskich mediach w ubiegłym roku, kiedy to kierował akcją wyciągnięcia z wód Bałtyku odnalezionego na wysokości Stegny martwego wieloryba. Prof. Skóra dokonał wówczas także sekcji zwłok ogromnego walenia.
Część jego pomysłów dotyczących ochrony przyrody było powodem konfliktu ze środowiskami rybaków, miłośnikami sportów wodnych oraz przedsiębiorcami prowadzącymi działalność usługową na rzecz turystów.
Informację o śmierci prof. Krzysztofa Skóry, wybitnego ichtiologa, założyciela Stacji Morskiej w Helu przekazały na swojej stornie władze Uniwersytetu Gdańskiego.
O emocjach wokół konsultacji społecznych, dotyczących wprowadzenia w Polsce przepisów związanych z programem "Natura 2000" pisaliśmy TUTAJ.