GN 43/2020 Archiwum

Nie tylko Warszawa

Promocja najnowszej książki poświęconej wydarzeniom marcowym na Politechnice Gdańskiej.

Na Politechnice Gdańskiej (hol przed biblioteką) 4 czerwca o godz. 15 odbędzie się promocja książki "Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach".

Publikacja zawiera 283 dokumenty i jest efektem szerokiej kwerendy w archiwach i zbiorach prywatnych. Stanowi pierwszą próbę przedstawienia wydarzeń marcowych z perspektywy jednej uczelni.

W spotkaniu wezmą udział współredaktorzy tomu - dr Daniel Gucewicz i Piotr Abryszeński, a całość poprowadzi dr Daniel Wicenty, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenia marcowe w Gdańsku pozostają w cieniu brutalnie stłumionej rewolty grudniowej i zwycięskiego strajku podczas Sierpnia ’80. W 1968 roku centrum protestów w Trójmieście stanowiła Politechnika Gdańska, największa uczelnia na Wybrzeżu. To jej studenci postanowili poprzeć protest swoich rówieśników z Warszawy i wyrazić swój sprzeciw wobec zakłamania prasy i brutalności milicji. Pociągnęli za sobą wielu innych młodych mieszkańców Trójmiasta.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie w Gdańsku odbyła się największa demonstracja w kraju, w której wzięło udział ok. 20 tys. osób. I to właśnie w Gdańsku aresztowano najwięcej osób. I, w końcu, to w mieście nad Motławą zapadł najwyższy wyrok za działalność antysystemową w okresie wydarzeń marcowych w Polsce - mówi dr Gucewicz, historyk z gdańskiego oddziału IPN.

Więcej na temat Marca ’68 w Trójmieście pisaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama