- To tu będzie miejsce cudów. Miejsce przemiany serc i życia, otrzymywania łask poprzez sakramentalną posługę - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Uroczystość zgromadziła 7 sierpnia parafian i licznych gości. W wydarzeniu uczestniczyli kapłani przymorskiego dekanatu, a także księża, którzy służyli wiernym w ciągu 28 lat istnienia parafii. Uroczystości przewodniczył abp Głódź. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali także gdańscy biskupi pomocniczy.
Zgromadzonych powitał ks. kan. Krzysztof Glaza, proboszcz parafii. - Przekazujemy Tobie, księże arcybiskupie, symboliczny klucz i gorąco prosimy: pobłogosław ten kościół. Niech stanie się miejscem stałego nawracania i uświęcania naszych serc, abyśmy każdego dnia żyli Ewangelią - zwrócił się do metropolity.
- Stoi przed naszymi oczyma cała związana z budową przeszłość. Dzisiejszy dzień to wielkie dziękczynienie, za wszystkich i za wszystko. To dzięki waszemu zaangażowaniu, drodzy parafianie, dzięki waszej modlitwie, ofiarności i pracy ta świątynia dzisiaj tutaj stoi - mówił ks. Glaza.
Moment namaszczenia ołtarza ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość W homilii metropolita wyjaśnił zgromadzonym treść bogatych obrzędów konsekracji kościoła. Przypomniał także najważniejsze wydarzenia z życia parafialnej wspólnoty.
- Konsekracja kościoła polega na wyłączeniu tej budowli z życia świeckiego. Przeznaczona ona zostaje tylko dla Bożego kultu. Stanie się miejscem prawdziwie świętym - mówił hierarcha. Przypomniał także słowa Boga wypowiedziane do Mojżesza: "Zzuj obuwie, bo to miejsce święte jest". - I tak jest rzeczywiście. Bo ten kościół jest mieszkaniem samego Boga - podkreślił.
- Na ten dzień czekaliście 28 lat. Od dnia początku budowy, w modlitwie, która trwała nieprzerwanie. To dzień radosny, choć nie brakło tu łez, potu i wysiłku. Ale tak to jest, gdy powstają wielkie dzieła. Takiemu dziełu zawsze towarzyszą trud, praca, ofiara - zaznaczył metropolita.
- Świątynia jest zbudowana z kamieni i cementu. Ale żywymi kamieniami świątyni są ludzie. Jesteście wybranym plemieniem, abyście ogłaszali chwalebne dzieła Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swego światła. Te mury tętnią życiem poprzez działalność grup religijnych. Wspólnoty, które działają w parafii, oznaczają, że parafia żyje, że jest prężna i różnorodna - stwierdził. - Ubogacajmy więc to święte miejsce naszą modlitwą, czynnym udziałem, więzią z kapłanami, pozostając w wielkiej wspólnocie nas, wiernych - dodał abp Głódź.
Na zakończenie uroczystości przemówili parafianie. - Ten dzień zapisze się na trwałe w naszych sercach i naszej modlitewnej pamięci. Będziemy dbać o tę świątynię zarówno na płaszczyźnie materialnej, jak i duchowej. Zapewniamy także o naszych modlitwach w intencji tych wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania - podkreślali wierni.