Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bieg na pomoc

- Ludzkie drogi nie zależą jedynie od konkretnych decyzji człowieka. Składają się na nie także i dramaty, jakie znienacka na niego spadają. Organizowany przez nas Bieg Drogą Dobra ma wesprzeć naszą podopieczną, w której życiu wydarzył się ogromny dramat - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

Do udziału w imprezie, która rozpocznie się już jutro o godz. 9.45 w Bąkowie, zgłosiło się kilkaset osób. W programie znajdą się bieg na 10 km, pięciokilometrowy marsz Nordic Walking oraz biegi dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Pośród wydarzeń towarzyszących najważniejszym będzie zbiórka na rzecz pani Karoliny, podopiecznej gdańskiej Caritas, która w pożarze mieszkania straciła swoje niespełna półtoraroczne dziecko.

Tragedia Karoliny jest tym większa, że pożar w jej kamienicy wzniecił mężczyzna, który chciał zemścić się na jej sąsiadce. - Chyba nie zdawał sobie sprawy, że jego czyn będzie miał takie konsekwencje. Dzisiaj chciałabym popatrzeć mu w oczy i zapytać się czemu winne było moje dziecko - mówi Karolina.

Dla kobiety jej dzieci - Alan i mała Blanka, która zginęła w pożarze - były największą miłością i jedynym kapitałem. Dzisiaj kobieta jest pod stałą opieką psychiatry i psychologa. Zmaga się jednak także z prostymi brakami, wynikającymi z utraty całego dobytku.

- Pani Karolina dostanie w najbliższym czasie mieszkanie komunalne i będzie musiała urządzić się od zera. Przyda się każdy grosz ofiarowany wedle możliwości i otwartości serca. Przekażemy jej wszystkie zebrane środki, mamy bowiem doświadczenie współpracy, które pokazuje, że dobrze wykorzysta przekazaną pomoc. Nie trzeba tu specjalnej kurateli. Poprzez swoje wcześniejsze działania pokazała, że jest całkowicie godna zaufania - mówi ks. Steć.

Ponieważ dzisiaj nie wszyscy noszą przy sobie gotówkę, pracownicy Caritas dysponować będą podczas imprezy terminalem obsługującym karty płatnicze. - Założyliśmy też specjalne subkonto celowe, które będzie aktywne także po zakończeniu imprezy - zapewnia ks. Janusz Steć.

Wydarzeniu towarzyszyć będą różnorakie imprezy dodatkowe. Można będzie skorzystać z konsultacji prawników i pedagogów, mających pomóc w przeciwdziałaniu przemocy oraz uczyć zachowań w sytuacjach kryzysowych. Będą także konkursy o tematyce ekologicznej, bule, bingo oraz zabawa z wykorzystaniem dmuchanych zamków. Nie zabraknie także atrakcji kulinarnych, wśród których znajdzie się m.in. możliwość posilenia się bigosem z polowej kuchni oraz skosztowania przeróżnych smakołyków.

- Bieg zakończy festyn rodzinny. Ponieważ nasza impreza zbiega się z Światowym Dniem Sprzątania Świata, będą także tematy ekologiczne. Można powiedzieć, że chcemy wysprzątać świat ze zła. Propozycję kierujemy do tych wszystkich, którzy czynią dobro - Monika Dudek, koordynator przedsięwzięcia.

O życiu p. Karoliny, tragedii, jaką przeżyła i działaniach, którymi objęła ją gdańska Caritas możesz przeczytać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama