Nowy numer 38/2021 Archiwum

Aktywiści przewrócili pomnik ks. Jankowskiego

Trzech aktywistów Obywateli RP przewróciło w nocy gdański pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Policja zatrzymała ich na miejscu zdarzenia. Trwają przesłuchania.

Do zorganizowanej akcji doszło w nocy ze środy na czwartek. Monument, stojący w pobliżu ul. Stolarskiej, został przewrócony wraz z cokołem. Pomnik upadł na przygotowane wcześniej opony. Miały zapobiec zniszczeniu pomnika, bo - jak zadeklarowali aktywiści - ich "celem jest rozbicie fałszywego i ohydnego mitu Henryka Jankowskiego, nie zaś - materii jego pomnika". W internecie tuż po zdarzeniu pojawiły się filmy, na których trzech mężczyzn, przy pomocy pasów, obala pomnik ks. Jankowskiego. Na leżącym pomniku ułożyli strój ministranta wraz z dziecięcą bielizną.

"Podejmujemy działanie, którego celem jest symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego. Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła, pogardy dla drugiego człowieka i jego uprzedmiotowienia, gwałtu na jego wolności i prywatności, braku szacunku dla bólu i gniewu ofiar, wreszcie też - mowy nienawiści. A także bałwochwalczego kultu osób będących sprawcami podobnych czynów" - napisali aktywiści w manifeście, który opublikowali w sieci.

Akcja została sfilmowana, a nagranie - natychmiast udostępnione na Facebooku Tomasza Sekielskiego. Wzbudziło to komentarze, takie jak poniższy:

Policja dostała zgłoszenie w tej sprawie po godz. 3. Policyjny patrol na miejscu zatrzymał trzech mężczyzn. To ok. 40-letni mieszkańcy Warszawy. - Nie uciekali i nie stawiali oporu. Funkcjonariusze wylegitymowali także osoby, które nagrały zdarzenie. One zostaną przesłuchane w charakterze świadków - mówi asp. Karina Kamińska z gdańskiej policji.

Policja przeprowadza oględziny pomnika i skalę zniszczeń. Pod nadzorem prokuratury zostanie wszczęte w tej sprawie dochodzenie. Uczestnikom zdarzenia może zostać przedstawiony zarzut znieważenia pomnika. Grozi za to grzywna albo ograniczenie wolności.

W grudniu ub.r. "Gazeta Wyborcza" opublikowała reportaż o ks. Jankowskim, przedstawiający świadectwo kobiety, która miała paść ofiarą molestowania przez ks. Jankowskiego w dzieciństwie. Sprawa wywołała m.in. dyskusje o przeniesieniu pomnika na forum Rady Miasta Gdańska. Odniósł się do niej także śp. Paweł Adamowicz, zamordowany prezydent Gdańska, niegdyś ministrant ks. Jankowskiego. Domagał się m.in. zbadania opisanej sprawy przez niezależną od Kościoła komisję. Pod pomnikiem, który stanął przy ul. Stolarskiej w 2012 r., odbyły się w ostatnich tygodniach demonstracje z żądaniem jego usunięcia. Monument oblano także farbą.

Więcej o sprawie:
Figura ks. Henryka Jankowskiego w naprawie, cokół na miejscu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Radek
  21.02.2019 11:30
  Naprawdę nie rozumiem czemu ludzie są zdziwieni że w kościele są zarówno święci jak i grzesznicy. Przecież patrząc na Biblię to 1 na 12 apostołów to zdrajca. Doskonały to jest Pan Jezus i Bóg i na nich trzeba patrzeć na nie na czarne owce. Jak to jest, że jak Ksiądz zrobi 10 dobrych uczynków dobrych to media o tym milczą a jak 1 źle- to jest to mega nagłaśniane.. Czy to jest obiektywizm ?
 • marek
  21.02.2019 12:00
  o to do czego może doprowadzić medialna nagonka celowo wywołana,aby dać pretekst,sygnał do rozpoczęcia prześladowania katolików,duchowieństwa.Polska katolicka powinna powiedzieć temu non possumuss.
  doceń 11
 • jurek
  21.02.2019 13:27
  Myślę, że czas najwyższy, aby Polacy skończyli z ta "pomnikozą". To przecież chyba jest przesada ta ilośc pomników. A w ogóle to raczej pomniki powinno się stawiac razcej długo po czyjejś śmierci np. 50 czy 100 lat, wtedy już jest bardziej znana prawda o danym człowiek, ale przede wszystkim nie będzie się używać pomników do agitacji politycznej (lub tzw "polityki historycznej")
  doceń 17
 • wujek_Olek
  25.02.2019 15:46
  wujek_Olek
  Uwaga na cenzora GN, który usuwa za mało postępowe wpisy.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama