Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zmarł Maciej Kosycarz, znany gdański fotograf

Odszedł znakomity fotoreporter, wydawca, właściciel agencji fotograficznej i przyjaciel dziennikarskiej braci Pomorza. 55-letni Maciej Kosycarz zmagał się z chorobą nowotworową.

Maciej Kosycarz był synem Zbigniewa, który został fotoreporterem krótko po wojnie. Razem stworzyli bazę fotograficzną historii Gdańska ostatnich dziesięcioleci.

Maciej stworzył agencję Kosycarz Foto Press, w której archiwizował i zdigitalizował dziesiątki tysięcy zdjęć swojego ojca, znanego fotoreportera prasowego.

Pracował jako fotoreporter m.in. w "Wieczorze Wybrzeża" i "Głosie Wybrzeża". W swoim dorobku ma też całą serię popularnych albumów "Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdańska". Wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury od roku 1997 organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej "Gdańsk Press Photo" im. Zbigniewa Kosycarza, jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce.

Dokumentował też osobiście wszystkie wizyty św. Jana Pawła II na Pomorzu. W ostatnich miesiącach wydał album dokumentujący odwiedziny papieża Polaka na Wybrzeżu. Pisaliśmy o tym w załączonym niżej artykule.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama