Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dekret metropolity gdańskiego w sprawie duszpasterstwa w okresie wielkanocnym

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, w którym reguluje działania duszpasterskie w czasie wielkanocnym. W dokumencie metropolita wskazuje zasady uczestnictwa w liturgiach i podczas sprawowania pogrzebów, przywraca nabożeństwa w świątyniach, odwołuje piesze pielgrzymki oraz celebracje plenerowe w kwietniu i maju, a także zachęca do lektury prasy katolickiej.

4. Kościoły powinny pozostać otwarte, tak by dać wiernym codzienną okazję do osobistej modlitwy, nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania ze spowiedzi świętej, którą należy zorganizować według zasad podanych na czas epidemii, dbając o przestrzeganie zaleceń sanitarnych i zasad higieny. W dalszym ciągu bardzo proszę o należyte zabezpieczanie miejsc do spowiedzi indywidualnej. Należy spowiadać w stałych, wyznaczonych terminach. Dla bezpieczeństwa przy sprawowaniu sakramentu pokuty kapłani powinni używać masek ochronnych.

5. W sytuacji bolesnej niemożności przystąpienia do sakramentu pokuty (np. choroba, zagrożenie zdrowia i życia czy brak możliwości spowiedzi św.), należy pamiętać, że istnieje w takiej sytuacji możliwość skorzystania z uzyskania odpuszczenia grzechów przez akt żalu doskonałego. Żal doskonały, płynący z miłości do Boga, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), gładzi grzechy, ale musi mu towarzyszyć stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej (por. KKK, nr 1452).

6. Należy podtrzymać możliwość udzielania Komunii Świętej wiernym, którzy indywidualnie o to proszą, a którzy łączą się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję Mszy Świętej za pośrednictwem telewizji, radia lub internetu.

7. Przypominam, że niemożność przyjęcia Komunii Świętej w czasie epidemii w pierwszy piątek lub w pierwszą sobotę miesiąca, nie przerywa ciągłości powyższych praktyk.

8. Przy sprawowaniu pozostałych sakramentów kierujemy się wytycznymi podanymi na czas epidemii, przestrzegając zasad higieny i zaleceń sanitarnych.

9. Co do sprawowania pogrzebów, ustanawiam następujące zasady:

  • w kościołach i w kaplicach cmentarnych należy zachować przepisy dotyczące liczby osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba na 15 m2) oraz zachowania bezpiecznej odległości między osobami w kościele i na cmentarzu (minimum 2 m),
  • na cmentarzu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób podczas jednego pogrzebu, oprócz sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy,
  • nie odbywa się stacja w domu zmarłego lub w kaplicy przed-pogrzebowej, ani nie urządza się procesji do kościoła,
  • stacja w kościele lub w kaplicy cmentarnej z ostatnim pożegnaniem może być sprawowana o ile przepisy sanitarne i lokalne rozporządzenia administratorów cmentarzy na to po-zwalają,
  • utrzymany zostaje zakaz organizacji konduktów (między kościołem, a cmentarzem). Należy pamiętać o nieotwieraniu trumny,
  • w porozumieniu z rodziną można ograniczyć ceremonię pogrzebu do jednej stacji przy grobie, a na wyraźne żądanie służb sanitarnych należy uczynić to bezwzględnie. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej,
  • Mszę Świętą pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego,
  • rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy poinformować o rozporządzeniu państwowym i niniejszym dekrecie. Kapłanów proszę o punktualne rozpoczynanie uroczystości pogrzebowych, z zabezpieczeniem czasu na dojazd do cmentarza oraz przejście do grobu. Na cmentarzu polecam duchownym używanie masek ochronnych.

10. Przywracam wspólnotowe celebrowanie nabożeństw w kościołach i kaplicach, które zostało zawieszone Dekretem z dnia 14 marca 2020 r. Ich celebrowaniu musi towarzyszyć zachowanie wszelkich norm określonych przez władze państwowe w danym okresie stanu epidemii. Nadal zachęcam do indywidualnej i rodzinnej modlitwy, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia, o powstrzymanie epidemii i suszy oraz o potrzebne siły dla wszystkich zmagających się z tymi żywiołami.

11. W miesiącach kwietniu i maju zostają odwołane wszystkie piesze pielgrzymki i celebracje o charakterze plenerowym. Jednak liturgie odpustowe i towarzyszące im nabożeństwa należy sprawować wewnątrz kościoła z zachowaniem odpowiednich przepisów państwowych. Zakazane są wszelkie procesje, a w ich miejsce można sprawować nabożeństwa.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama