Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dekret metropolity gdańskiego w sprawie duszpasterstwa w okresie wielkanocnym

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, w którym reguluje działania duszpasterskie w czasie wielkanocnym. W dokumencie metropolita wskazuje zasady uczestnictwa w liturgiach i podczas sprawowania pogrzebów, przywraca nabożeństwa w świątyniach, odwołuje piesze pielgrzymki oraz celebracje plenerowe w kwietniu i maju, a także zachęca do lektury prasy katolickiej.

12. W odniesieniu do Pierwszych Komunii Świętych obowiązuje Komunikat Kurii Metropolitalnej Gdańskiej z dnia 18 kwietnia 2020 r.

13. W kwestii przygotowania i udzielania sakramentu bierzmowania, niezmiennie w okresie, w którym szkoły pozostają̨ zamknięte, są odwołane wszelkie spotkania parafialne oraz organizacyjne z kandydatami do bierzmowania. Duszpasterzy jednak proszę o kontynuowanie formacji przygotowującej do przyjęcia sakramentu za pośrednictwem internetu. Natomiast terminy udzielania bierzmowania zostaną wyznaczone w zależności od przebiegu stanu epidemii oraz dalszych decyzji władz państwowych.

14. Nadal zaleca się, aby parafie transmitowały w na stronach internetowych i w mediach społecznościowych niedzielną Mszę Świętą oraz inne nabożeństwa i modlitwy. Podczas liturgii niedzielnej i świątecznej należy zawsze głosić homilię, która powinna być starannie przygotowana (najlepiej na piśmie!). Przypominam, że liturgia Mszy Świętej może być jedynie transmitowana na żywo. Wcześniejsze nagrania, które co do realnego czasu transmisji mogą wprowadzać wiernych w błąd, należy usunąć w ciągu najbliższych 5 dni.

15. Polecam, aby raz w miesiącu w każdym kościele i kaplicy od-prawić Mszę Świętą ze specjalnego formularza „W czasie pandemii”, z zachowaniem przepisów liturgicznych. Termin i godzinę Eucharystii należy podać wiernym.

16. Zachęcam do kontynuowania ufnej modlitwy o ustanie epidemii, zdrowie i deszcz poprzez śpiew Suplikacji oraz codzienny Różaniec o godzinie 20.30.

17. Proszę, aby na stronach internetowych parafii utworzyć ikonę, zawierającą teksty modlitw w czasie epidemii do indywidualnego odmawiania przez wiernych.

18. Bardzo proszę, aby w czasie epidemii nie utracić kontaktu z prasą katolicką. Polecam zwłaszcza Gościa Niedzielnego - także w wydaniu elektronicznym.

19. Kuria Metropolitalna Gdańska będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 13.00. Sprawy bieżące, które nie wymagają osobistego przybycia do Kurii, proszę załatwiać drogą telefoniczną oraz za pośrednictwem e-maila.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama