Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dekret metropolity gdańskiego w sprawie duszpasterstwa w okresie wielkanocnym

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wydał dekret, w którym reguluje działania duszpasterskie w czasie wielkanocnym. W dokumencie metropolita wskazuje zasady uczestnictwa w liturgiach i podczas sprawowania pogrzebów, przywraca nabożeństwa w świątyniach, odwołuje piesze pielgrzymki oraz celebracje plenerowe w kwietniu i maju, a także zachęca do lektury prasy katolickiej.

Ponadto arcybiskup przypomina, że Msza św. może być transmitowana jedynie na żywo, a wszelkie wcześniejsze nagrania należy usunąć w ciągu najbliższych 5 dni.

Jednocześnie hierarcha dziękuje kapłanom, osobom życia konsekrowanego za wszelkie formy inicjatyw duszpasterskich podejmowanych w czasie epidemii. Szczególne podziękowania kieruje do katechetów za dzieło katechizacji realizowane drogą internetową, a także wszystkim do wiernych za ofiarną modlitwę i przejawy wsparcia kierowane w stronę Caritas oraz swoich parafii.


Poniżej publikujemy pełną treść dekretu metropolity gdańskiego:

W odniesieniu do przekazanych już duchowieństwu informacji związanych z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 i 19 kwietnia 2020 r., ustanawiam dla Archidiecezji Gdańskiej następujące zasady dalszej posługi duszpasterskiej w czasie wielkanocnym:

1. Zgodnie z decyzją władz państwowych liczba uczestniczących w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 15 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłana oraz osób posługujących podczas Mszy Świętej. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Na drzwiach kościołów należy wywiesić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii z przypomnieniem obowiązku zachowania bezpiecznej odległości oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.

2. Wierni, uczestniczący w liturgii oraz usługujący przy ołtarzu, mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Przystępując do Komunii Świętej wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części elementu ochronnego. Poza liturgią należy zachować stosowne przepisy prawa państwowego.

3. Do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Mając jednak na uwadze wprowadzone przez prawo zmiany, zachęcam wiernych, aby korzystali z możliwości, jakie dają nowe przepisy i uczestniczyli w Eucharystii w swoich kościołach, zarówno w niedziele, jak i dni powszednie. O skorzystanie z niedzielnej dyspensy proszę zwłaszcza osoby chore, noszące objawy infekcji dróg oddechowych, starsze, będące w grupie ryzyka zarażenia wirusem oraz tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa we Mszy Świętej w domu, transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęcia Komunii duchowej oraz do pogłębionej modlitwy osobistej i rodzinnej.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama