Zakończył się remont kościoła. Powstał model 3D, umożliwiający jego wirtualne odwiedziny. Jest też specjalne oprogramowanie na smartfony dla odwiedzających. Dzięki niemu można mieć dostęp do dźwiękowego przewodnika, ale także odbyć podróż w przeszłość i obejrzeć nieistniejące już elementy świątyni.
Kościół św. Jana jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury, miejscem koncertów i wystaw. W niedziele i święta pełni role sakralne. Nadbałtyckie Centrum Kultury, po 25 latach, zakończyło proces odbudowy i konserwacji kościoła. Najcenniejszy i największy zabytek odbudowywanej od lat gdańskiej świątyni – ołtarz główny – wygląda dziś tak samo jak 400 lat temu, kiedy modlili się przed nim gdańscy luteranie.
To dzieło Abrahama van den Blocke, sławnego gdańskiego architekta i rzeźbiarza. Tego samego, który odmienił oblicze XVII-wiecznego Gdańska takimi dziełami, jak Złota Brama, fontanna Neptuna, Złota Kamieniczka czy fasada Dworu Artusa. Van den Blocke otrzymał zlecenie od protestanckiej parafii św. Jana w 1599 roku.
Po 13 latach pracy powstało piękne dzieło z piaskowca, marmuru i wapienia. Kolejnym sukcesem prac była rekonstrukcja organów bocznych z lat 1760–1761. Zadanie obejmowało, prócz rekonstrukcji instrumentu, konserwację dekoracji snycerskiej prospektu organowego i rekonstrukcję empory. W trakcie remontu wykorzystano też nowoczesne technologie informatyczne. Dzięki skanowaniu i digitalizacji udało się stworzyć model kościoła. Teraz z każdego miejsca na świecie można wybrać się na wirtualne zwiedzanie i obej- rzeć m.in. północną elewację kościoła, od wieków zasłoniętą przez kamienice usytuowane przy ul. Straganiarskiej, lub zajrzeć do krypty rodziny Zappio. Model jest dostępny na stronie internetowej centrum.
– Zastosowanie nowoczesnych technologii wykorzystaliśmy również do stworzenia dla Centrum św. Jana aplikacji mobilnej. Dzięki zastosowaniu technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości) zyskaliśmy możliwość prezentacji obiektu w formie interaktywnego przewodnika po jego wnętrzu i historii. Korzystając z aplikacji, można zobaczyć historyczne elementy, które bezpowrotnie zaginęły, i zobaczyć je w tkance obiektu. Możemy poznać też dawnych gdańszczan, którzy związani byli z kościołem św. Jana, ale także dowiedzieć się o jego powojennej historii – mówi Iwona Berent, kierownik odbudowy kościoła św. Jana.
Jak skorzystać z nowoczesnego przewodnika po kościele św. Jana? Aplikację można bezpłatnie ściągnąć na swojego smartfona z platform zakupowych Google Play i AppStore. Po wejściu do budynku można także zeskanować specjalny kod QR, który umożliwi pobranie aplikacji na swoje urządzenie. Można uruchomić w oprogramowaniu zwiedzanie z audioprzewodnikiem w trzech wersjach językowych. Ale też rozwiązać quiz o kościele. – W przestrzeni świątyni umieściliśmy 14 tabliczek z kodami QR. Dzięki nim otworzą się pliki dające możliwość np. oglądania miejsca, gdzie modliła się rodzina Schoppenhauerów albo gdzie była ambona. Prezentujemy także późniejsze wydarzenia z historii kościoła. Można obejrzeć kilka kadrów z serialu „Kolumbowie”, który pod koniec lat 60. XX w. był realizowany w tym miejscu – dodaje I. Berent.
Centrum św. Jana oferuje również możliwość zwiedzania kościoła św. Jana przez osoby niewidome. Przy wejściu znajduje się specjalna tablica z nakładką z pismem Braille’a. We wnętrzu umieszczono też 7 tablic opisujących 23 zabytki znajdujące się w świątyni. One również dają możliwość skorzystania przez osoby ociemniałe z audiodeskrypcji. Wszystkie osoby korzystające z aplikacji w kościele będą też na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Centrum św. Jana w Gdańsku zostało ponownie otwarte dla zwiedzających, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Zwiedzanie jest bezpłatne. Obiekt dostępny jest od poniedziałku do soboty w godz. 10–18, w niedzielę – w godz. 14–18. Jednorazowo w budynku może przebywać 20 zwiedzających.