Nowy numer 09/2024 Archiwum

Papieski ośrodek zaprasza zwiedzających

Pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzi zwiedzający po przekroczeniu progu ośrodka, jest sala multimedialna. Następnie można obejrzeć wystawę poświęconą błogosławionym i świętym, wyniesionym na ołtarze przez Jana Pawła II. Najcenniejszym miejscem jest sala pamiątek, w której znajdują się m.in. papieski ornat oraz kielich, patena i ampułki z Mszy św. na Zaspie z 1987 roku.

Gdański Ośrodek Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II mieści się w dolnej części kościoła pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie. Powstał w 2006 r. z inicjatywy ks. prał. Kazimierza Wojciechowskiego, proboszcza parafii, a także lokalnych pasjonatów. - Powinniśmy nieustannie zgłębiać nauczanie św. Jana Pawła II, by jego słowa na nowo ożywiały nasze serca. Dlatego w ostatnich latach zmieniliśmy ośrodek papieski na multimedialny. Miał to być nasz prezent na 100. rocznicę jego urodzin. Do modernizacji przyczynili się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nasi kochani parafianie - podkreśla proboszcz.

15 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie instytucji po przebudowie. Pisaliśmy o tym:

- Od kilku lat podejmowaliśmy wysiłki, aby poprawić standard ośrodka i zaopatrzyć go w nowoczesne urządzenia audiowizualne. W 2019 r. starania te zostały zwieńczone pracami budowlanymi i wyposażeniowymi - mówi Stanisław Łętowski.

Pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzi zwiedzający po przekroczeniu progu zmodernizowanego ośrodka, jest sala multimedialna. Na bocznych ścianach znajdują się dwa wielkoformatowe fotogramy - panorama z Mszy św. na Zaspie, przedstawiająca ołtarz papieski, a także grafika prof. Mariusza Kulpy z przesłaniem papieża do Polaków. Na dużym ekranie można obejrzeć 11-minutowy film "Był naszym ważnym gościem" z wizyty Jana Pawła II na Pomorzu w roku 1987, a także zapoznać się z historią instytucji. Dalej można zobaczyć wystawę z wizerunkami oraz życiorysami błogosławionych i świętych, wyniesionych na ołtarze przez papieża Polaka. Kolejna jest sala pamiątek. Najcenniejszymi eksponatami są: ornat, w którym papież odprawiał Mszę św. na Zaspie, oraz paramenty liturgiczne: kielich, patena, ampułki. W następnym pomieszczeniu znajduje się ogromny zbiór książek z nauczaniem Jana Pawła II i o Janie Pawle II. Na dotykowym ekranie wyświetlana jest kolekcja 3 tys. znaczków pocztowych z wizyt Ojca Świętego.

Po wszystkich pomieszczeniach zwiedzającemu towarzyszy multimedialny przewodnik głosowy. - Zapraszam bardzo serdecznie do zwiedzania Gdańskiego Ośrodka Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II i zapoznania się z historią wizyty papieża na gdańskiej Zaspie - zachęca ks. prał. Wojciechowski.


Zwiedzanie w lipcu:
ul. Jana Pawła II 48, 80-457 Gdańsk, tel. 723 453 506
Ośrodek czynny w godz. 10-18. W poniedziałki nieczynne.
Informacje: www.opatrznosc.gda.pl i przed wejściem.


Więcej w 26. numerze "Gościa Gdańskiego" na 4 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama