Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zaproszenie na liturgiczne powitanie ołtarza Świętej Trójcy

W sobotę 11 czerwca, w wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy, o godz. 16.30 w bazylice Mariackiej odbędzie się specjalne nabożeństwo dziękczynne, związane z powrotem do świątyni ołtarza Świętej Trójcy Bractwa św. Jerzego.

Przypomnijmy, że gotycki ołtarz Pietas Domini z 1435 r. po 78 latach wrócił do bazyliki Mariackiej 16 marca 2020 roku. Pierwotnie uroczystość powitania unikatowego dzieła sztuki zaplanowana była na 4 kwietnia 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia.

- Ten gotycki ołtarz, będący nie tylko bezcennym zabytkiem z pierwszej połowy XV w., ale nade wszystko będący przedmiotem kultu zgromadzi wokół siebie wspólnotę katolików i ewangelików na uroczystych nieszporach. Modlitwie przewodniczyć będą abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, oraz ewangelicki biskup  Christian Stäblein - zaprasza ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Cappella Gedanensis, która wykona utwory kompozytorów związanych z gdańskim kościołem Mariackim - Andreasa Hakenbergera, Maximiliana Dietricha Freislicha i Fransiscusa de Rivulo.

Poniżej przedstawiamy film, na którym mgr Olga Broniewska, historyk sztuki, omawia symbolikę ołtarza.

Pietas Domini - mgr Olga Broniewska
Gość Gdański
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast