23 kwietnia 1224 r., od nadania terenów dzisiejszej Rumi cystersom oliwskim, rozpoczęła się jej piśmienna historia. 800 lat później członkowie Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi postanowili uczcić wyjątkową rocznicę, okazując kopię dokumentu zawierającego pierwszą wzmiankę o miejscowości.
In nomine sancte et individue trinitatis. Ego Swantopolcus princeps de Gdanize... W imię świętej i jedynej Trójcy. Ja, Świętopełk, książę na Gdańsku... - Takimi słowy 800 lat temu władca zapoczątkował prawny byt Rumi. W 1224 r. wystawił przywilej potwierdzający przynależność terenów Rumi do dóbr cystersów oliwskich. Jest to najstarszy dyplom z zespołu oliwskiego, zachowany w oryginale do naszych czasów. Według znawców przedmiotu - profesorów Ericha Keysera i Gerarda Labudy - datą graniczną powstania ów dokumentu - choć niedatowanego - jest 23 kwietnia 1224 roku.
Z okazji okrągłej rocznicy Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi zorganizował w Piwnicy Romańskiej, oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, prezentację kopii dokumentu, którego poszukiwaniem zajmuje się od dwóch lat. Więcej o rumskim śledztwie pisaliśmy w 44. numerze "Gościa Gdańskiego" na 6 listopada 2022 roku:
- Spotykamy się w wyjątkowym miejscu - w XIII-wiecznym wnętrzu z czasów księcia Świętopełka. Tutaj, na placu pod bazyliką św. Mikołaja, osiedlili się dominikanie, których sprowadził do Gdańska właśnie Świętopełk II Wielki. Możemy się nawet pokusić o stwierdzenie, że władca odwiedzał te mury - mówił Kazimierz Klawiter, przedstawiciel SKO 800 Rumia.
Więcej informacji o wystawionym przez kancelarię książęcą dokumencie, zdjęcia XIII-wiecznego dyplomu i zaprezentowanej kopii oraz informacje o jubileuszu znajdują się na stronie internetowej: rumina800.pl.
Więcej na temat obchodów także w 18. numerze "Gościa Gdańskiego" na 5 maja.