W środę 15 maja w Lubece odbyła się uroczystość pożegnania trzech zabytkowych dzwonów, które w piątkowe południe 17 maja po ponad 80 latach powróciły do Gdańska.
Podniosłą atmosferę wydarzenia można było odczuć już zaraz po przekroczeniu progu Hanzeatyckiego Domu Miasta Gdańska w Lubece, gdzie 15 maja o godz. 19 miała miejsce niezwykła uroczystość, która zgromadziła dostojne delegacje podmiotów i instytucji zaangażowanych w polsko-niemiecką współpracę, a także mieszkańców Lubeki, potomków dawnych gdańszczan. Okazja była niecodzienna i bardzo symboliczna, bo oto po tym, jak podczas II wojny światowej trzy zabytkowe dzwony zostały przez hitlerowców zdemontowane i wywiezione do Niemiec, miały zostać „wyprawione” w drogę powrotną. Dwa mniejsze pochodzą z kościoła polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Największy z nich, ważący ok. 580 kg Soli Deo gloria, pochodzi natomiast z kościoła w Wocławach na Żuławach.
Ze strony niemieckiej w uroczystości wzięli udział m.in. prof. dr Arno Probst i prof. Jörg Linowitzki reprezentujący Hanzeatycki Dom Miasta Gdańska, Henning Schumann, Stadtpräsident Miasta Lubeki, a także dr Martin Evang, pastor i nadradca kościelny z Unii Kościołów Ewangelickich, oddelegowany przez ewangelicką bp Petrę Bosse-Huber do współpracy z Polską, oraz Bernhard J. Termühlen, jeden z członków Bractwa Dworu Artusa w Gdańsku z siedzibą w Lubece, główny sponsor transportu dzwonów. Stronę polską reprezentowali m.in. Paweł Jaworski, Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Hamburgu, prof. dr Janusz Jaśkiewicz, przedstawiciel Bractwa Dworu Artusa w Gdańsku, a także reprezentujący archidiecezję gdańską ks. kan. Rafał Dettlaff, kanclerz Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, oraz ks. kan. Adam Kołkiewicz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.
Najbardziej doniosłym i wzruszającym momentem uroczystości była ekumeniczna modlitwa błogosławieństwa dzwonów, którą poprowadzili wspólnie, w języku polskim i niemieckim, ks. Dettlaff i M. Evang. – Dziękujemy Ci, Panie, za dar jedności i porozumienia, który staje się naszym udziałem i którego symbolem są te dzwony. Dziękujemy Ci za to, że wracają do tych miejsc, dla których zostały wykonane. To Ty natchnąłeś naszych przodków, mieszkańców Gdańska, aby odlali te spiżowe dzwony, by wzywały Twój lud na modlitwę. Prosimy Cię, Boże, odnów błogosławieństwo tych dzwonów i spraw, niech wierni, którzy będą słuchać ich głosu, wznoszą swoje serca do Ciebie – brzmiały słowa modlitwy.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania odbył się poczęstunek, który stał się okazją do wymiany uprzejmości, ale także do zacieśnienia więzi, co w przyszłości z pewnością zaowocuje jeszcze bardziej efektywną współpracą na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Dzwony opuściły Hanzeatycki Dom Miasta Gdańska w godzinach wczesnoporannych w czwartek 16 maja i zostały przetransportowane do portu w Lubece, skąd odpłynęły do Świnoujścia. Stamtąd, już drogą lądową, zostały przewiezione do Gdańska, gdzie powitano je w południe 17 maja. W niedzielę 16 czerwca o godz. 10 w Katowni odbędzie się ich uroczyste powitanie, co będzie jednym z punktów obchodów Dni Hanzy w Gdańsku.
Powrót XVII-wiecznych dzwonów stał się możliwy dzięki porozumieniu Archidiecezji Gdańskiej, Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech, Bractw Dworu Artusa w Gdańsku i Lubece, Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece, Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku i Kościołowi pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Porozumienie to poskutkowało przekazaniem własności dzwonów.
W najbliższym czasie ukaże się obszerniejsza relacja z uroczystości.