U gdyńskich jezuitów w piątek 27 września miała miejsce kolejna odsłona uroczystych obchodów 30-lecia Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.
W uroczystościach wzięli udział nauczyciele, uczniowie i rodzice oraz byli dyrektorzy i absolwenci jezuickiej placówki, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i kuratorium oraz przyjaciele związani z jezuicką placówką edukacyjną. Na podniosłych obchodach 30-lecia szkoły obecni byli również uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół z Szawle na Litwie i z Bonn w Niemczech, którzy biorą udział w międzynarodowych wymianach. Na placu przed budynkiem szkoły o 11.30 rozpoczął się uroczysty apel, który poprowadził o. Damian Czerniak SJ, dyrektor Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni.
Podczas apelu uczczono jezuitów pomordowanych podczas II wojny światowej. Modlitwę poprowadził o. Jacek Granatowski SJ. – Kochali i służyli we wszystkim aż do męczeńskiej śmierci. Stąd zostali zabrani, aresztowani przez hitlerowców, więzieni przez pewien czas w obozie. Ich nazwiska i imiona zostały wyryte w tej kamiennej płycie przy wejściu do naszej szkoły jako wyraz pamięci i wdzięczności. Oni to bowiem dali początek jezuickim szkołom w naszym mieście i za tę pracę zapłacili swoim życiem. Nasza szkoła podstawowa i liceum są kontynuacją ich pracy, którą podjęliśmy i prowadzimy w duchu charyzmatu św. Ignacego z Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego – mówił ojciec duchowny szkoły.
Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie. Zgodnie z tradycją szkoły ślubowanie złożyli też nauczyciele, którzy w ostatnim czasie osiągnęli kolejne stopnie awansu zawodowego. Nagrodzono także najlepszych absolwentów szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego minionego roku szkolnego. Na zakończenie apelu delegacje uczniów złożyły kwiaty i znicze przy pomniku jezuickich męczenników II wojny światowej, a także przy pomniku patrona szkoły św. Stanisława Kostki.
Historię szkoły przypomniała Justyna Liptak w relacji z Parady św. Stanisława Kostki, która odbyła się 18 września:
Święto szkoły kontynuowane było w parafialnym kościele jezuitów, gdzie o 12.15 rozpoczęła się Eucharystia. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański. Homilię wygłosił natomiast o. Paweł Brożyniak SJ. Przypomniał on historię powstania i rozwoju Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki w Gdyni. – Pragnienie powstania tejże szkoły jezuickiej zrodziło się z tych potrzeb, aby młodzież miała możliwość edukacji na najwyższym poziomie w duchu chrześcijańskich wartości oraz wspierała rodziców w pełnym wyzwań procesie wychowawczym – mówił.
Ojciec Brożyniak SJ tłumaczył także, czym charakteryzuje się charyzmat jezuickich szkół. – Polega on na szerzeniu wiary i na podtrzymywaniu wiary, a z drugiej strony jest też wymiar i charakter wychowawczy w duchu pedagogii ignacjańskiej, w której człowiek stworzony jest przez Boga, a tego Boga może spotkać i odkryć w otaczającym go świecie, w kulturze, w której przyszło mu żyć i się rozwijać – wyjaśniał delegat ds. edukacji obu polskich prowincji jezuitów.
Uwielbienie podczas Eucharystii na 30-lecie Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni
Kaznodzieja nawiązał także do odczytanego fragmentu Ewangelii mówiącego o zagubieniu Jezusa i odnalezieniu Go w świątyni. – My, dorośli, musimy się przygotować, żeby i nam może towarzyszyć poczucie, które było w sercu Maryi Józefa – niezrozumienia młodych, ich pragnień i potrzeb. Trzeba to jednak nosić jak Maryja, w sercu rozważać, co one znaczą, abyśmy mogli je lepiej zrozumieć i na nie odpowiedzieć – podkreślił o. Brożyniak SJ. – W tym towarzyszeniu wszyscy wspólnie możemy również razem szukać Jezusa – w naszych codziennych zdarzeniach, zmaganiach, radościach, obowiązkach i trudach – dodał. Odwołał się także do postaci patrona szkoły, św. Stanisława Kostki, który zrezygnował z ziemskich zaszczytów, by oddać się na służbę Bogu. – Jako nastoletni chłopiec doświadczył niezrozumienia ze strony bliskich i poszedł, żeby realizować swoje pragnienie. To jest dla nas wskazówka, że mamy odkrywać w sobie pragnienia, ponieważ może się okazać, że będzie trzeba dać świadectwo wierze w świecie, w którym przyjdzie nam żyć – zaznaczył delegat.
Pod koniec Eucharystii Ireneusz Trojanowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, odczytał list od prezydentki Gdyni. „Jestem przekonana, że w kierowanym przez ojca Zespole Szkół Jezuitów dostrzega się potrzeby młodych ludzi i stojące przed nimi wyzwania, z którymi skutecznie mierzą się wyposażeni w wiedzę i umiejętności nabyte podczas edukacji. Ufam, że dzięki stworzonym warunkom dorastają w życzliwym i przyjaznym otoczeniu, czerpiąc z niego radość i pożytek” – napisała Aleksandra Kosiorek.
Przed błogosławieństwem metropolita gdański przypomniał o złożeniu kwiatów i zniczy, które miało miejsce podczas apelu poprzedzającego Eucharystię. – To nie są gesty prozaiczne. One nam mówią o tym, że opieramy się na dwóch wzorach – na tych, którzy oddali swoje życie jako dar dla ojczyzny i dar dla tej tutaj społeczności, a drugi wzór to św. Stanisław Kostka, którego charyzmat przyjmujemy jako wzór do naśladowania – powiedział abp Wojda.
Fragment minikoncertu z okazji 30-lecia Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy obchodów 30-lecia placówki przeszli do szkolnej auli, gdzie odbył się minikoncert przygotowany przez uczniów. Na pianinie zagrali Jan Ciesielski i Daniel Ziemann, a swoje umiejętności wokalne przy akompaniamencie gitary zaprezentowała Marta Volodina. Artyści zaprezentowali utwory zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej.
Więcej o Zespole Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni – w 40. wydaniu „Gościa Gdańskiego” na 6 października.