Choć oficjalna rocznica 800-lecia Rumi przypadała na 2024 r., lokalni działacze nie ustają w wysiłkach, by podkreślać wyjątkowe korzenie, a jubileuszowe obchody trwają nadal - w szkołach, za sprawą wystawy opowiadającej o bogatej historii miejscowości.
Wystawa "1000 lat na wielkich szlakach. Wystawa na 800 lat Rumi", prezentowana od połowy listopada ubiegłego roku do początku stycznia pod patronatem "Gościa Gdańskiego" w Galerii Rumia, doczekała się kontynuacji. W rumskiej Szkole Podstawowej nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego zaprezentowano fragment ekspozycji, wzbogacony o interaktywną makietę.
Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa lekcja historii w sali gimnastycznej, w której uczestniczyła większość uczniów klas IV-VIII. W otwarciu wzięli udział wyjątkowi goście - książę Świętopełk Wielki, który w 1224 r. zapoczątkował prawny byt Rumi, oraz św. Barbara, związana z miejscowością za sprawą legendy. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawostek związanych z historią miejscowości, przedstawionych przez Kazimierza Klawitra, przewodniczącego Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi, kuratora wystawy.
Żywą lekcję historii zakończył quiz - najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe związane z jubileuszem. Kontynuacja wystawy "1000 lat na wielkich szlakach" ma budować lokalną tożsamość i promować wiedzę historyczną na temat regionu wśród dzieci i młodzieży.
Szkoła Podstawowa nr 8 nie jest jedyną placówką, w której czasowo zagościła ekspozycja. Plansze edukują także uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego oraz Szkół Salezjańskich. Wystawa trafi również do innych placówek edukacyjnych i kulturalnych w mieście.