W letnickiej parafii pw. Świętych Anny i Joachima w Gdańsku otwarta została wystawa poświęcona wyjątkowemu Polakowi - Antoniemu Michnie.
Wydarzenie było okazją do uczczenia 85. rocznicy śmierci A. Michny - budowniczego kościoła, nauczyciela i dyrektora miejscowej szkoły w przedwojennej Letnicy.
- W tamtym czasie w dzielnicy mieszkała niewielka społeczność Polaków. Antoni Michna był jej animatorem - potrafił zjednoczyć zarówno miejscowych, jak i przybyszów spoza Gdańska we wspólnym dziele budowy kościoła pw. św. Anny. Świątynia, którą dziś możemy podziwiać, choć po wojnie nieco rozbudowana, powstała według jego przedwojennego projektu - wyjaśnia ks. Zbigniew Drzał, proboszcz parafii pw. Świętych Anny i Joachima.
Otwarcie wystawy „Świadek wiary i polskości Gdańska”.Dodaje, że Michna był wybitnym działaczem polskim w Wolnym Mieście Gdańsku, człowiekiem głęboko zaangażowanym w życie Kościoła, związanym z wieloma organizacjami katolickimi. - Za swoją działalność został odznaczony papieskim orderem Pro Ecclesia et Pontifice. Po wybuchu wojny 1 września 1939 r. trafił na listę osób przeznaczonych do aresztowania - tzw. listę berlińską. Został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, gdzie zginął 14 kwietnia 1940 r., podobnie jak wielu duchownych i świeckich działaczy polskich z Gdańska - przypomina proboszcz.
- Dlaczego warto o nim pamiętać? Bo A. Michna zostawił nam ważne przesłanie. Pokazał, że nawet w trudnych czasach można być człowiekiem zaangażowanym, wiernym wartościom i obecnym "na pierwszej linii" - w życiu Kościoła, w życiu narodu. Choć sytuacja Polaków w przedwojennym Gdańsku była coraz trudniejsza, jego wysiłki przyniosły trwałe owoce: mamy dziś polski Gdańsk, mamy tę świątynię, mamy rozwijającą się dzielnicę, której Michna podarował kościół znacznie większy, niż ówczesne warunki by sugerowały. Jego odwaga, praca i wizja wydają dziś piękne owoce - zapewnia ks. Drzał.
Wystawa „Świadek wiary i polskości Gdańska”.- Dlatego zachęcam was do zaprzyjaźniania się z postaciami takimi, jak A. Michna, bohaterami Wolnego Miasta Gdańska. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego tak wybitna postać była przez tyle lat zapomniana. Rzeczywiście, przez długi czas Michna pozostawał jak ukryta perła. Dziś próbujemy wydobyć go z cienia i przywrócić jego historię naszej pamięci - dodaje.
Ostatni punkt obchodów obędzie się w niedzielę 27 kwietnia o godz. 11, kiedy sprawowana będzie Msza św. z poświęceniem i odsłonięciem tablicy pamiątkowej ku czci nauczyciela z Letnicy.
O obchodach, które odbywają się pod patronatem "Gościa Niedzielnego", pisaliśmy również: