Teren dawnego cmentarza w Brzeźnie został kupiony przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort. Powstanie na nim infrastruktura rekreacyjna dla budowanego po sąsiedzku osiedla Nadmorski Dwór.
Przypomnijmy, że w połowie stycznia br. na cmentarzu przy al. Hallera zakończyły się prace ekshumacyjne. Wydobyto wówczas szczątki ponad 800 osób, które przeniesiono do zbiorowej mogiły na Cmentarz Łostowicki. Więcej TUTAJ.
Zgodnie z planem zagospodarowania, deweloper nie może stawiać budynków w miejscu, gdzie znajdowały się pochówki. Nie wiadomo natomiast, czy podejmie się zabudowy tuż obok dawnych grobów, na co plan już zezwala. Na razie ze strony Invest Komfort padają wstępne deklaracje urządzenia w tym miejscu "infrastruktury rekreacyjnej". Prawdopodobnie chodzi o kort tenisowy i plac zabaw.
- Był cmentarz, a ma powstać plac zabaw? Mam mieszane uczucia - komentuje Roman Gąsienica, redaktor parafialnego czasopisma "Słowo Wspólnoty", założyciel strony na Facebooku poświęconej zabytkowej nekropolii. - Dla mnie ten teren zawsze pozostanie cmentarzem. Przechodząc obok dawnej nekropolii będę się żegnał i modlił za tych, którzy byli tutaj pochowani - dodaje.
Poprzednim właścicielem działki był Roman Subocz, biznesmen z Kwidzyna, który zobowiązał się przed władzami kościelnymi do postawienia tablicy upamiętniającej lokalizację dawnego cmentarza.
- Pamiątkowy kamień jest już gotowy. Widziałem go osobiście. Został na nim umieszczony krótki opis wykonany w dwóch językach - polskim i niemieckim: "w tym miejscu był cmentarz parafii pw. św. Antoniego w Brzeźnie" - informuje R. Gąsienica.
Jak zapewnia nowy właściciel gruntu obelisk już wkrótce stanie na terenie dawnego cmentarza. Inne upamiętnienie powstanie także w pobliżu zbiorowej mogiły na Cmentarzu Łostowickim. Również miasto planuje uhonorować osoby pochowane na cmentarzu w Brzeźnie poprzez umieszczenie odpowiedniej tabliczki na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy.
Katolicki cmentarz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego został założony 31 października 1923 r. Według dokumentów kościelnych w miejscu, gdzie dzisiaj rośnie rzadki las, spoczywają szczątki ponad 900 dawnych mieszkańców Brzeźna. Zachowały się fragmenty zabytkowej bramy wejściowej. - Brama ma zostać odnowiona i będzie prawdopodobnie stała w tym samym miejscu, którym stoi - zaznacza R. Gąsienica.
Na początku 2014 r. pisaliśmy o grupie miłośników Brzeźna, która złożyła profil na Facebooku, zachęcając do zamieszczania na nim wspomnień, zdjęć i filmów mających związek z dawną nekropolią (więcej TUTAJ).
Facebookowa strona dawnej nekropolii TUTAJ.