- Życie i to wszystko, co służy życiu, jest darem Boga - powiedział bp Wiesław Szlachetka podczas archidiecezjalno-samorządowych dożynek w Trąbkach Wielkich.
W niedzielę 13 września w sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej odbyła się uroczysta Msza św. wieńcząca odpust ku czci Narodzenia NMP, w czasie której rolnicy dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony.
Poniżej publikujemy pełną treść homilii wygłoszonej przez bp. Wiesława Szlachetkę:
Bracia kapłani wraz z księdzem kanonikiem Bolesławem - proboszczem tej parafii, w której w szczególny sposób czczona jest Matka naszego Zbawiciela!
Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych!
Panie wojewodo, pani poseł, panie wójcie - gospodarzu gminy Trąbki Wielkie!
Służby mundurowe - strażacy!
Drodzy rolnicy - słudzy chleba powszedniego!
Szanowni państwo - starostowie dożynek!
Drodzy pielgrzymi!
Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!
Uczestniczymy w obchodach jednego z najstarszych świąt, którym jest Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Wiedzę o narodzeniu Maryi i Jej dzieciństwie czerpiemy z tradycji Kościoła, a zwłaszcza z apokryfów. Są to starożytne pisma, które ze względu na swój bardziej popularny niż teologiczny charakter, nie zostały włączone do kanonu ksiąg biblijnych. Tym niemniej dostarczają wiele budujących informacji.
O narodzinach i okolicznościach narodzin Maryi najwięcej możemy się dowiedzieć z tzw. Protoewangelii Jakuba, powstałej w niewielkim odstępie czasu od zapisu Ewangelii św. Jana. To z tego dokumentu dowiadujemy się, że rodzicami Maryi byli: Joachim i Anna. Ci małżonkowie, nawet w trudnych doświadczeniach dochowali wierności Bogu i przekazali Maryi życie i wiarę.
W ten sposób - zgodnie z czwartym przykazaniem Dekalogu - zasłużyli w oczach swego długo wyczekiwanego dziecka na szczególną cześć. A rodzice wtedy zasługują, aby dzieci ich czciły i szanowały, gdy nie tylko troszczą się o ich byt doczesny, ale przede wszystkim o ich życie wieczne. A troszczą się wtedy o życie wieczne swoich dzieci, gdy przekazują im wiarę. Wiara bowiem jest rękojmią zbawienia i z tej racji jest darem najcenniejszym. Bogu niech będą dzięki za tych rodziców, którzy to rozumieją.
Tak też rozumieli swoje powołanie Joachim i Anna - Rodzice Maryi. Nie tylko przekazali Jej życie, ale także wiarę. To ich wiara zrodziła wiarę Maryi, której pochwałę wygłosiła Elżbieta w scenie Nawiedzenia. Powiedziała do Niej: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa wypowiedziane Ci od Pana”. To dzięki wierze otrzymanej od swych rodziców, Maryja przyjęła Słowo Boga, które w Niej i przez Nią „stało się Ciałem i zamieszkało między nami”, aby nikt nie zginął, lecz aby każdy miał życie wieczne.