• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Lekarze muszą trwać przy wartościach

  Krzysztof Gilewicz

  dodane 21.10.2014 19:52

  W Auli im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w sobotę 18 października odbyło się X Spotkanie z etyką lekarską na temat „Aspekty kliniczne i etyczne aborcji”.

  Spotkania rozpoczęły się Mszą świętą w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku-Wrzeszczu.

  Dwa razy do roku organizatorzy spotkań mierzą się z inną dziedziną medycyny. - Naszym celem jest promowanie etyki lekarskiej wśród lekarzy i młodych adeptów sztuki medycznej - mówiła prof. dr hab. n. med. Grażyna Świątecka, kardiolog i internista, główna organizatorka spotkań. - Etyki lekarskiej o korzeniach chrześcijańskich - zaznaczyła.

  Tematem spotkania były kliniczne i etyczne aspekty aborcji. W pierwszej części sesji podjęto takie zagadnienia, jak: Problem aborcji w kontekście sporu o koncepcję i etyczny wymiar medycyny; Eugeniczne źródła współczesnej genetyki; Nasze życie z dziećmi niepełnosprawnymi.

  Druga część poświęcona została: Aspektom klinicznym aborcji - głos klinicysty; Związek nastroju z występowaniem zespołu postaborcyjnego - głos psychologa; Aspekty aborcji - głos lekarza praktyka. Po każdej części miała miejsce dyskusja.

  Niezależnie od czasu I okoliczności chrześcijanie nigdy, nie wykonywali zabiegów przerwania ciąży. Często za trwanie przy swych wartościach ponosili konsekwencje, łącznie ze śmiercią.

  - Dziś w pewnym sensie sytuacja nie zmieniła się - twierdzi dr n. med. Piotr Mielcarek. - Wprawdzie nie musimy oddawać życia za poglądy, ale spotykamy się z utratą stanowiska pracy (niedawny przypadek prof. dr hab. n. med. B. Chazana), niemożnością prowadzenia działalności naukowej w ramach systemu, odsunięciem od kontraktów zawodowych. Wprawdzie oficjalnie system zmienił się, jednak w praktyce niemożliwe jest działanie ośrodków, w których lekarze funkcjonowaliby zgodnie z nauką etyczną Kościoła i mogliby wychowywać innych lekarzy w podobnym duchu. To zobowiązuje nas do twardego trwania przy wyznawanych przez siebie wartościach i praktykowanie medycyny zgodnie z najlepszymi zasadami.

  Organizatorami cyklu konferencji były Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Oddział Pomorski; Towarzystwo Internistów Polskich, Oddział Gdański; Polskie Towarzystwo Lekarskie, Oddział Gdański; Komisja Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół