• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zmywarka dla wielodzietnych

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 20.09.2015 12:29

  - Dbałość o otaczający świat przekłada się w jakiś sposób na troskę o ekologię naszego serca. Pomaga, by z ludzkiego serca brały początek tylko dobre słowa, myśli i działania - mówił 19 września w Sopocie bp Wiesław Szlachetka.

  Gala konkursu ekologicznego, zorganizowanego przez gdańską Caritas, zgromadziła w sobotę na sopockim Molo kilkuset przedstawicieli rodzin wielodzietnych. Konkurs odbywający się pod nazwą "Nowe ze starego" przeznaczony był dla rodzin z co najmniej czworgiem dzieci. Zadaniem przed jakim stanęli uczestnicy rywalizacji, było stworzenie ze starych, niepotrzebnych już przedmiotów, nowych sprzętów o zupełnie innym zastosowaniu. Podczas spotkania 73 laureatom wręczono nagrody w postaci talonów na odbiór nowoczesnych, energooszczędnych zmywarek.

  - Zmywarka jest bardzo potrzebną rzeczą. Jest nas trzynaścioro, a niedługo rodzina powiększy się o kolejnego członka - mówi pani Beata Grzywacz z Rekowa Górnego. Wraz z mężem od 25 lat są członkami wspólnoty neokatechumenalnej. - Każdego dnia jest do zmycia ponad 50 naczyń. Bez zmywarki funkcjonowanie rodziny wydaje się trudne, wręcz niemożliwe - ocenia. - Mamy wprawdzie zmywarkę, ale jest już stara i ostatnio zaczęła nam szwankować.

  Estetycznie wykonana pufa, szafa ze skrzynki po owocach, wielofunkcyjny organizer na drobiazgi powstały z butelek pet, ścienny zegar, którego tarczą stała się płyta CD… Prace, które zgłoszono na konkurs były niezwykle zróżnicowane.

  Konkursowe prace zaskakiwały pomysłowością   Konkursowe prace zaskakiwały pomysłowością ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Aby wziąć udział w konkursie zrobiliśmy ogrodową huśtawkę - relacjonuje pani Beata. - W konkursie przedstawiliśmy stolik okolicznościowy, którego nogi wykonaliśmy z nakrętek od butelek. Blat powstał ze skrzynki obłożonej kartonem - dodaje pani Jolanta z Krokowej. Obie podkreślają, że nowe zmywarki bardzo przydadzą się w ich gospodarstwach domowych.

  - Chcieliśmy się tym razem pochylić nad problemem surowców wtórnych i zbyt łatwo produkowanych śmieci. One nie muszą zasilać wysypisk. Mogą stać się przedmiotami, z których będzie można korzystać niejako w drugiej odsłonie - mówił podczas gali ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. - W rodzinach wielodzietnych widzimy ogromny potencjał pomysłów, a także siły do ich realizacji. Wykonanie zadań konkursowych wymagało integracji rodzinnej. To także jest sukces rodziny - dodał.

  - Wysokiej klasy sprzęty, które przekazujemy rodzinom są nowe. Koszt takiej zmywarki wynosi 1600 zł. To ogromne wyzwanie finansowe dla rodzin wielodzietnych, w których jest przecież bardzo wiele wydatków. Dodam, że zmywarka, która dzisiaj trafia do rodzin, na cały cykl pracy zużywa zaledwie 6 litrów wody. To ogromna oszczędność energii i wody, zwłaszcza jeżeli zmywarki używamy wiele razy w tygodniu - podkreśla ks. Janusz Steć.

  W sobotniej uroczystości uczestniczyli partnerzy realizowanego przez Caritas projektu. Znaleźli się wśród nich m.in.: Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Katarzyna Maksymowicz, przedstawicielka Ministerstwa Ochrony Środowiska.

  Dzieci ze świetlic Caritas przedstawiły swoje pomysły na wykorzystanie surowców wtórnych   Dzieci ze świetlic Caritas przedstawiły swoje pomysły na wykorzystanie surowców wtórnych ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Dzięki środkom publicznym, jakimi dysponujemy, staramy się pokazać ludziom, ze trzeba oszczędzać zasoby. Ten konkurs uczy, że z niepotrzebnych rzeczy można wyczarować cuda - podkreślała Danuta Grodzicka-Kozak. - Oprócz oczywistych działań, które Fundusz prowadzi w związku z edukacją ekologiczną, świadomie włączamy się w elementy polityki prorodzinnej. Tak było i będziemy starali się by tak działo się również w przyszłości - wtórował jej Maciej Kazienko, wiceprezes WFOŚ.

  Na zbieżność działań gdańskiej Caritas z nauczaniem papieża Franciszka zwróciła uwagę przedstawicielka ministerstwa. - Encyklika papieża Franciszka "Laudato si" nawołuje nas do troski o wspólny dom, którym jest ziemia. Znajdujemy w niej zdanie mówiące, że kluczowa jest troska o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju. To symptomatyczne słowo papieża, które doskonale oddaje konkurs "Nowe ze starego" - podkreślała Katarzyna Maksymowicz.

  - To jest nie lada wyzwanie, które promuje poszanowanie energii. Dziękuję organizatorom i sponsorom za dobrą robotę. Także gdańskiej Caritas za dobrą robotę, którą wykonuje zarówno na co dzień w Sopocie, jak i na Pomorzu - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - To tak naprawdę już trzeci konkurs o treści ekologicznej, ale także pokazujący rodzinę wielodzietną, jako bardzo kreatywną, która ma wiele pomysłów i potrafi je przełożyć na praktykę - zaznaczała marszałek Hanna Zych-Cisoń.

  - Uważam, że to bardzo dobra akcja. W dzisiejszym świecie jest wielka potrzeba, żeby promować rodzinę - podkreśla pani Beata Grzywacz. Jej rodzina uczestniczyła we wszystkich edycjach konkursów dla wielodzietnych, organizowanych przez Caritas. - Bardzo przydaje się nam pralka, podobnie naczynia, które wygraliśmy w święta Bożego Narodzenia. Przy ich użyciu przeżywaliśmy wigilię. Jesteśmy z tych inicjatyw Caritas bardzo zadowoleni - dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół