• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z optymizmem w przyszłość

  Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

  dodane 14.10.2017 02:07

  Gdańskie Seminarium Duchowne obchodzi 60-lecie powstania. W ciągu swego istnienia uczelnia dała Kościołowi 598 kapłanów. Trzech z nich zostało biskupami.

  W miniony czwartek po raz 60. rozpoczęto rok akademicki w GSD. Podczas uroczystości swoje kleryckie ślubowanie złożyło 10 alumnów rozpoczynających naukę na pierwszym roku. W sumie w roku akademickim 2017/2018 naukę i formację w seminarium podjęło 57 kleryków.

  - Biorąc pod uwagę niż demograficzny w Polsce i trudny, wręcz antypowołaniowy klimat w niektórych środowiskach, jest to wynik napawający optymizmem - oceniał ks. Krzysztof Kinowski, rektor GSD.

  Nowych współbraci powitał także dk. Adam Dzionk, dziekan kleryków. - Życzę wam, aby świadomość Bożego wybrania towarzyszyła wam w chwilach zadowolenia i satysfakcji, ale także w chwilach trudów i zniechęcenia. Niech rozpoczynający się rok akademicki będzie dla nas wszystkich czasem poznawania prawdy i przybliżania się do niej - mówił dk. Adam.

  Sesja inauguracyjna, która odbyła się w oliwskiej Auli Jana Pawła II, stała się okazją do wielu podsumowań. Społeczność seminaryjna gromkimi brawami pożegnała odchodzącego na emeryturę wykładowcę liturgiki, ks. dr. Jerzego Kownackiego. List gratulacyjny wręczył mu abp Sławoj Leszek Głódź.

  - Przez te 38 lat wyjazdy do seminarium zawsze były dla mnie wielką radością. To były najpiękniejsze godziny w moim kapłańskim życiu - podkreślał profesor.

  Metropolita wręczył także nagrody wyróżniającym się w nauce i służbie na rzecz wspólnoty klerykom. Jak co roku pochodzący z powiatu wejherowskiego klerycy otrzymali także stypendia, które wręczyła im Gabriela Lisius, starosta powiatu.

  Wykład inauguracyjny poświęcony rozbieżnościom w interpretacji pism Starego Testamentu pomiędzy chrześcijanami a judaizmem rabinicznym wygłosił znany biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski. Swoimi wspomnieniami z czasu studiów podzielił się także absolwent pierwszego rocznika GSD ks. prof. Antoni Misiaszek.

  Relacja z uroczystości ukaże się w 42 numerze "Gościa Gdańskiego", który dostępny będzie na parafiach 22 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół