Nowy numer 2/2021 Archiwum

Żadnych poduszeczek i lekarstewek

Ks. Jan Kaczkowski często mówił: "Będę pracował więcej niż muszę".

W 2004 r. ks. Jan Kaczkowski był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. W latach 2007-2009 koordynował budowę Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, a w 2009 r. został jego dyrektorem i prezesem zarządu. Utworzył program szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej.

- Dobro pacjentów było dla niego najważniejsze. Pozostawał całkowicie szczery co do stanu ich zdrowia. A jednocześnie nigdy nie zostawiał ich samych sobie z bolesną prawdą. Rozmawiał z domownikami, spędzał czas, żartował, słuchał ich opowieści - podkreśla Alicja Makowska, pielęgniarka pracująca w puckim hospicjum. - Kultura osobista personelu, pełen szacunek i troska o pacjentów. Tego wymagał bezwzględnie. Mówił: "Przedstawcie się, podajcie rękę. Zwracajcie się do chorych per pan, pani. Żadnych zdrobnień. Poduszeczek, kołderek, lekarstewek". Dbał o to, by traktować chorych poważnie.

Ksiądz Jan uważał, że wielu lekarzy i pielęgniarek nie potrafi rozmawiać z chorymi. - Braku empatii, delikatności, a jednocześnie poważnego traktowania doświadczył na własnej skórze. Próbował to zmieniać, organizując warsztaty z komunikacji i etyki w medycynie - mówi A. Makowska.

W 2012 r. nieoczekiwanie podzielił los swoich podopiecznych. Lekarze wykryli u ks. Jana dwa nowotwory. Najpierw była nerka, którą udało się wyleczyć, potem glejak mózgu. Paskudny, czwartego stopnia. - Miał chwile słabości. Szczególnie wtedy, kiedy choroba atakowała w nieprzewidywalny sposób. Siedzieliśmy wtedy obok siebie, milczeliśmy i płakaliśmy. Ale szybko się otrząsał. Wstawał z fotela. Żartował. Celebrował życie. Był najlepszym przykładem dla swoich pacjentów - uważa A. Makowska.

- Pomimo ciężkiej choroby ani na chwilę nie zwolnił tempa posługi wobec chorych oraz ich bliskich. Często mówił: "Będę pracował więcej niż muszę". I nie tylko mówił, on tak czynił codziennie - podkreśla ks. Jędrzej Orłowski SAC, dyrektor hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, znajomy ks. Jana.

Przeczytaj także:

Więcej o życiu i działalności ks. Jana Kaczkowskiego przeczytacie w 15. numerze "Gościa Niedzielnego" i "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama